ICTV Ранок 07.09.2021 19:00
07.09.2021 19:00
Поділитися

Кібергігієна: чому інформаційна безпека стала настільки актуальною?

кібергігієна фото Михайло Чайкін блоги
Михайло Чайкін
Міжнародний консультант з кібербезпеки (EY Ukraine)

Дуже часто звичайні люди чують новини, на кшталт: “президенти обговорили питання кібербезпеки”, “кібертерористи, спонсоровані агресивною державою, атакували вибори та державні реєстри”, “база клієнтів декількох банків була злита у мережу інтернет”…

Звучать такі фрази дуже таємниче, інтригуюче та зовсім не зрозуміло для неспеціалістів.

А якщо почати питати про кібербезпеку знайомих, які працюють у такій сфері, або ж гуглити в інтернеті – інформації буде дуже багато.

Та рідко й вона виявиться зрозумілою: вектори атак, якісь проблеми з різними додатками, особливості законодавства і інші важливі, але дуже професійні речі.

Отож трохи почитавши або послухавши професійну спільноту, пересічні громадяни повертаються до своїх цілком конкретних проблем:

 • як бути з невиконаним планом продажів;
 • що робити з каналізацією, яка протікає;
 • як не вбити колегу по роботі, тому що дістав;
 • де запаркувати машину так, що б не вкрали;
 • як тепер жити з новим прийнятим законом тощо.

Брак цифрової грамотності

У наш час цифрова інфраструктура пронизує все, що нас оточує.

Існує навіть спеціальний термін — “Інтернет речей” — це коли модуль для з’єднання з інтернетом стоїть у звичайних пристроях. Наприклад, у датчиках сигналізації, пилососах, кавоварці, авто.

Або більш простий та близький приклад — банки.

Проблема в тому, що ІТ, увірвавшись у наш світ, залишилося зовсім не зрозумілим.

На уроках інформатики в школах не пояснюють ні базових механізмів роботи інформаційних технологій, ні правил поведінки з ними, ні їхнього впливу на соціум.

Тож, коли люди починають використовувати ті чи інші продукти цифрової епохи — вони на рівні підсвідомості сприймають тільки зовнішню оболонку, і думають так: “ось ця крута цифрова штука, ось десь там є якась така магічна система, яка все робить”…

Інформація про те, що наприклад, при здійсненні звичайного платежу телефоном за допомогою NFC запускаєтся складний процес, у результаті якого інформація про платіж проходить кілька десятків систем, пару раз облітає світ і залишає “цифровий слід” на різних серверах банку, Apple або Google та емітента платіжної системи, залишається поза сприйняттям людини.

оплата NFC фото

Якщо спростити даний приклад, то фраза “людина, сидячи в Тімбукту, пограбувала Банк в Нью-Йорку або вивела з ладу ядерний центр в Ірані” років 50 тому була б причиною направлення на лікування до відповідного медичного закладу, а зараз — це реалії нашого світу.

До чотирьох звичних вимірів додався абсолютно новий п’ятий ІТ-вимір — світ Цифри.

І що важливо — цей світ тепер безпосередньо може впливати на фізичний — через ті ж дрони, автопілот та інші “розумні” пристрої, наприклад.

І ось до цього пересічні громадяни не готові, тому що для готовності вирішення проблеми — необхідне її усвідомлення.

А усвідомлення, у тому-числі за допомогою навчання, у реаліях нового світу відбуваєтся дуже повільно.

Ось ще приклад.

Що ви уявляєте, коли чуєте слово “банк”? Відділення, картки, економісти, у кращому випадку — якісь програми для мобільного банкінгу.

Слідом за цим, фраза “пограбувати банк” викликає асоціацію з нальотом на якийсь супер-сейф у стилі Боні і Клайда, зі стріляниною, підкопами, тунелями та спецопераціями.

А насправді — всі валютно-розрахункові, торгові, кредитні та інші операції давно проводяться у спеціалізованих ІТ-системах — так-званих АБС — автоматизованих банківських системах, і гроші вже давно не зберігаються у вигляді монеток або папірців.

Близько 90% грошей у світі — це просто електронна інформація у відповідному вигляді.

А що можна зробити з інформацією? Згідно з трьома її ключовим властивостями, можна порушити КЦД:

 1. К — конфіденційність (змінити приналежність);
 2. Ц — цілісність (знищити);
 3. Д — доступність (інформація про гроші є, але до них неможливо добратися, сервер висмикнули з розетки або перерізали кабель).

І часто зробити це можна досить просто, оскільки, відповідно до універсального закону, надійність системи визначається її найслабкішою ланкою.

А яка найслабша ланка в ІТ-системах? Очевидно, що людина, особливо без спеціальної підготовки.

Також по темі: Які фільми та серіали про кібербезпеку захистять вашу анонімність у 2021 році Мисливці за вакцинами від COVID-19: хто насправді стоїть за кібератаками? Кібербулінг: що це таке і як вберегти себе та дітей

Тепер трохи цифр у підтвердження цієї тези:

 • 34% респондентів міжнародного дослідження EY з інформаційної безпеки за 2018-2019 рік вважають необізнаність співробітників з питань ІБ однією з найбільш критичних вразливостей своєї компанії;
 • 53% компаній мають більше 1000 файлів з конфіденційною інформацією, які доступні кожному співробітнику, за даними Varonis;
 • 76% підприємств, які були досліджені Wombat , стали жертвами фішингу (атак за допомогою замаскованих шкідливих листів);
 • 99% атак здійснюється за допомогою соціальної інженерії;
 • 34% випадків витоку даних пов’язані з внутрішніми витоками — повідомляє Verizone.

Як результат, 17% компаній готові ефективно чинити опір кібератакам, повідомляє Accenture.

програмування фото

Здавалося б, це дуже далекі та абстракті цифри, однак це не просто дані. Це наші з вами:

 • Медичні дані;
 • Персональні дані;
 • Банківська інформація;
 • Документи, що підтверджують особу чи право власності;
 • Данні про нашу поведінку та інтере.си

Отримавши доступ до таких даних, можна зробити будь-що. Ось докази:

Найгучніші кібератаки та їх наслідки

WannaCry — наймасовіший вірус десятиліття

WannaCry — шкідлива програма-вимагач, яка використовувала уразливість нульового дня в різних версіях Windows .

Проникаючи в комп’ютери, вірус зашифровував увесь вміст, а потім починав вимагати гроші за розблокування.

Однак розшифрувати файли було неможливо.

Збиток: вірус встиг заразити 500 тисяч комп’ютерів у 150 країнах світу і завдати шкоди в $ 1 млрд.

Petya / NotPetya / ExPetr найбільший збиток від кібератаки

Так само, як і WannaCry, Petya і його пізніші версії вражали комп’ютери на ОС Microsoft Windows .

Вони зашифровували файли — точніше, базу даних з інформацією про всі файли на диску — і дані для завантаження ОС. Потім вірус вимагав викуп у біткоіни.

Але коди для розшифровки не допомагали, а, навпаки, знищували всі дані на жорсткому диску. При цьому вірус отримував повний контроль над усією інфраструктурою компанії, і захист від WannaCry проти нього вже не діяла.

Для створення NotPetya використовували коди хакерського угруповання Equation, викладені у відкритий доступ. У жовтні 2020 влада США звинуватила хакерське угруповання Sandworm , що складається із співробітників російського ГУ ГШ, в причетності до вірусу NotPetya і інших кібератак.

Найбільше від вірусу постраждала Україна. Пізніше прийшли до висновку, що саме звідси почалося зараження.

Причина — в автоматичному оновленні бухгалтерської програми MTdoc, якою користується більшість компаній і держорганів в країні.

Збиток: Вірус торкнувся компанії і держоргани Європи, США, Австралії, Росії, України, Індії, Китаю. В Україні 10% пам’яті всіх комп’ютерів в країні виявилося стерто. Загальна сума збитку від діяльності хакерів склала більше $ 10 млрд.

Вибори в США головний політичний скандал

Хакерам вдалося отримати доступ до електронної пошти кандидата в президенти від демократів Хіларі Клінтон та її команди.

У результаті 30 тис. електронних листів були опубліковані на WikiLeaks, включаючи 7,5 тис. документів, відправлених самою Клінтон.

Багато документів були секретними і стосувалися терористичних атак на консульство США в Бенгазі у 2012 році.

Решта містили персональні дані членів і спонсорів демократичної партії, включаючи номери їх кредитних карт.

Американські експерти з інтернет-безпеки звинуватили в цих атаках чинні в Росії хакерські угрупування, під назвою Cozy Bear і Fancy Bear.

Збиток: Історія з листуванням викликала розкол всередині демократів і сильно похитнула їхні позиції напередодні виборів. Скандал негативно вплинув на рейтинги Клінтон і завадив їй перемогти Дональда Трампа на президентських виборах. Вона ж започаткувала Піццагейту — одну з наймасштабніших теорій змови у США.

Злом Facebook найгучніша витік даних з соцмережі 

У березні 2020 року британська компанія Comparitech повідомила про витік даних більш 267 млн користувачів Facebook.

Велика частина з них належить американцям. Їх могли використовувати для розсилки фішингових посилань.

У серпні 2020 року експерти з компанії DarkNet Data Leakage & Breach Intelligence (DLBI) виявили в Мережі персональні дані 150 млн користувачів Facebook, Instagram і LinkedIn.

На цей раз дані викрали з сервера в США, який належить китайській компанії Shenzhen Benniao Social Technology (socialarks.com).

Вона продає рекламу і просування в соціальних мережах.

Збиток: Після перших витоків Федеральна торгова комісія США зобов’язала Facebook виплатити рекордні $ 5 млрд штрафу. Це в 20 разів вище найбільших санкцій, які застосовувалися за витоку даних. Репутація самої компанії на тлі регулярних витоків сильно похитнулася — як і позиції на фондовій біржі.

Facebook фото

Stuxnet перша кіберзброя

Мережевий вірус Win32 / Stuxnet вразив особисті комп’ютери, а також цілі автоматизовані системи управління виробництвом.

Він використовував чотири уразливості “нульового дня” в ОС Windows, перехоплюючи і змінюючи потік даних промислових підприємств, електростанцій та аеропортів.

Збиток: Всього вірус встиг заразити 200 тисяч пристроїв. Іранцям довелося позбутися 1 тисячі центрифуг для збагачення уранового палива, уражених Stuxnet. Решта блоків не постраждали, але ядерна програма Ірану була відкинута на кілька років назад.

Yahoo наймасштабніший витік даних

Зловмисники зламали акаунти користувачів Yahoo і вкрали їх особисті дані, включаючи адреси електронної пошти і номери телефонів. Злочинці діяли в два етапи — в 2013 і 2014 роках, при цьому Yahoo розповіла про це тільки в 2016.

Відповідальність за кібератаку була покладена на двох співробітників ФСБ і двох хакерів з Росії і Канади.

З них тільки канадець визнав свою провину і отримав п’ять років в’язниці.

Збиток: Всього постраждали 3 млрд облікових записів. Ринкова вартість Yahoo знизилася на $ 350 млн — саме стільки вона недоотримала в результаті операції з поглинання компанією Verizon.

Marriott найсерйозніший удар по репутації

У 2014 році хакери зламали систему Starwood Preferred Guest, де зберігалися дані про клієнтів готелів Marriott: імена і прізвища, номери паспортів, контактні та платіжні дані.

Атака розкрилася лише чотири роки по тому.

Підозри впали на угруповання з числа співробітників китайської розвідки, яке намагалося зібрати дані про громадян США.

Збиток: Постраждали близько 500 млн клієнтів. Мережі довелося заплатити $124 млн штрафу за витік даних.

готель Mariott фото

BlueLeaks найгучніший витік даних з держорганів

Хакери з угруповання Anonymous отримали доступ до 269 Гб секретних даних правоохоронних органів і спецслужб США у вигляді більш 1 млн файлів: відеоролики, електронні листи, аудіофайли, а також документи з планування та розвідки за останні десять років — включаючи ті, що підтверджують стеження за активістами Black Lives Matter.

Файли передали групі хакерів-активістів DDoSecrets, яка опублікувала отриману інформацію.

У відповідь на це Twitter заблокував акаунт DDoSecrets, а в Німеччині заблокували сервер, на якому зберігалися дані BlueLeaks — за запитом від американської влади.

До речі, в січні 2019 року це ж угрупування опублікувало 175 Гб даних про таємні угоди Кремля, Російської православної церкви і участі Росії у війні на Донбасі.

Наслідки: Опубліковані документи викликали гучний скандал і звинувачення на адресу американських спецслужб, які завели кримінальну справу у відповідь на це. Їх дії щодо хакерів порівняли з переслідуванням WikiLeaks .

Чи можуть кібератаки вбивати?

На жаль так. У 2015 році хакери зламали сайт Ashley Madison, призначений для знайомств заміжніх жінок і одружених чоловіків.

У результаті атаки витекли дані 40 млн користувачів.

Деяким з них почали розсилати загрози з вимогою викупу в $1 тис. Деякі з постраждалих злякалися, що їх чоловік дізнається про зраду, і наклали на себе руки.

Другий випадок стався у вересні 2020 року.

Зловмисники атакували ІТ-систему університетської клініки в Дюссельдорфі.

У результаті 30 серверів і всі підключені пристрої — у тому числі апарати життєзабезпечення — на деякий час вийшли з ладу.

Цього виявилося достатньо, щоб одна з пацієнток померла. Поліція завела кримінальну справу за фактом вбивства.

В той же час — за даними МВС України в 2020 році було зареєстровано більше 5 тисяч кіберзлочинів, тобто лише реєструвалося близько 15 кіберзлочинів щодня.

З урахуванням подальшого розповсюдження онлайн-послуг у епоху COVID-19 та зростання темпу діджиталізації в Україні, кількість злочинів буде лише рости, тому треба бути готовими до нових викликів.

хакер фото

Велика Гігієнічна Революція — коли люди звикали мити руки і приймати душ тривала майже 200 років — протягом 19-20 столітть.

Тепер, з появою цифрового світу треба знову, по суті з нуля, навчати людей взаємодіяти з якимось невидимим світом.

Тоді це були невидимі мікроби, у які мало-хто вірив, а тепер — це невидимий світ Цифри.

Отже, й гігієна тепер потрібна нова, з приставкою “Кібер-“.

Пам’ятайте — лише від вашої підготовленості, залежить безпека у новій епосі.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, навіщо Україні кібервійська.

Фото: Pexels

07.09.2021 19:00


Топ-відео

Гарячі матеріали

Загрузка...

Ведучі каналу

Дивіться на ICTV

Вгору

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

  ВГОРУ