Населення України зменшується, і ця тенденція, розпочавшись кілька десятків років тому, прискорилася з війною. Держава серйозно замислюється над цією проблемою, і одним з інструментів її розв’язання стала програма державного фінансування штучного запліднення для пар із діагностованим безпліддям.
Державна програма для лікування безпліддя за допомогою штучного запліднення
Пакет “Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення in vitro)” у 2024 році включений у програму медичних гарантій (ПМГ), тобто його сплачує держава. Цей пакет передбачає повний курс екстракорпорального запліднення (ЕКЗ), зокрема у варіанті ICSI (ін’єкція спермія в цитоплазму яйцеклітини).
Жінки віком 19–40 років з підтвердженим діагнозом безпліддя, в тому числі і безпліддя, спричинене чоловічим чинником, можуть один раз скористатися пакетом. Точніше, державне фінансування охоплює один повний цикл ЕКЗ, а в деяких випадках протягом року може бути здійснено ще один неповний цикл, тобто ЕКЗ у кріоциклі.
Також по темі: Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ): коли та як використовується? Безпліддя не вирок. ТОП-7 зірок, які робили штучне запліднення Елітні лікарні та штучне запліднення: що покриває медичне страхування в ТуреччиніЕфективність програми
За статистикою, вдалими виявляються 40–45% спроб ЕКЗ. У перші пів року функціонування програми нею скористалися близько 300 жінок, вагітність настала у 71. Зазначимо, що жінка може обрати будь-яку з медичних установ, яка відповідає вимогам ПМГ та уклала договір із НСЗУ. Одним із таких закладів є Центр репродуктивного здоров’я «Мати та дитина» з клініками у Києві, Житомирі та Львові.
Поки що програма лише набирає обертів. Експерти очікують, що її результатом стане народження близько десяти тисяч маленьких українців щороку.
А як щодо інших країн?
У багатьох країнах існує безоплатне лікування безпліддя за допомогою штучного запліднення.
Наприклад:
- Великобританія: Національна служба охорони здоров’я (NHS) оплачує до трьох циклів ЕКЗ для жінок до 40 років. Подібні програми працюють у Португалії, Норвегії, Данії, Фінляндії, Швеції.
- Німеччина: держава покриває до 50% витрат на три цикли ЕКЗ для подружніх пар, якщо жінка молодша за 40, а чоловік молодший за 50 років.
- Іспанія: держава частково фінансує до трьох циклів ЕКЗ для жінок до 40 років, частина оплати залежить від показань та регіону.
- Франція: державна допомога охоплює до чотирьох циклів ЕКЗ для жінок до 43 років.
- Ізраїль: держава сплачує необмежену кількість циклів ЕКЗ до народження двох дітей для жінок до 45 років.
- Нідерланди: держава фінансує до трьох циклів ЕКЗ для жінок до 43 років, а в Бельгії та Словенії — до шести.
- Греція: державне фінансування до трьох циклів ЕКЗ для жінок до 50 років.
Наскільки є ефективними такі програми, можна оцінити на прикладі Ізраїлю, де державна підтримка ДРТ одна з найщедріших у світі. Щорічно в цій країні виконують до 40 000 циклів ДРТ, а 4% всіх народжених дітей — діти, які народилися внаслідок ДРТ. Безумовно, Україні є чого прагнути, але головне, що початок покладено.
До речі, далеко не всі країни мають програми державної підтримки лікування безпліддя за допомогою штучного запліднення, зокрема й не всі економічно розвинені держави.
Наприклад:
- Швейцарія: пацієнти платять за ЕКЗ самостійно або через приватне страхування.
- Ірландія: працює над створенням такої програми в майбутньому.
- Австралія: є державні субсидії на медичну допомогу, але пацієнти сплачують більшу частину ДРТ самостійно.
Щодо США, то там не існує загальнонаціональної програми державного фінансування штучного запліднення, проте в деяких штатах, як-от Массачусетс, Іллінойс, Мериленд, Нью-Джерсі, Коннектикут, Гаваї, ухвалено закони, які зобов’язують страхові компанії покривати вартість ЕКЗ для жінок 40–46 років. Точний вік та інші умови залежать від конкретного штату.
Автор: Радько Віталій Юрійович — акушер-гінеколог, гінеколог-ендокринолог, репродуктолог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Читай далі наш матеріал: Тест на вагітність — як його правильно робити і чи можна довіряти результатам.