Екстракорпоральне запліднення, ЕКЗ — це один із найефективніших методів лікування безпліддя. Він належить до ДРТ, допоміжних репродуктивних технологій.
ДРТ — це такі способи лікування безпліддя, коли запліднення відбувається поза організмом жінки. Є кілька різновидів ЕКЗ, які були розроблені для підвищення ефективності у певних ситуаціях.
Коли показано ЕКЗ
До ЕКЗ вдаються пари, які хочуть стати батьками, але не можуть зробити цього природним способом. Зазвичай це люди, які пройшли довгий шлях лікування безпліддя, випробували різні методи та не отримали результату.
Показання для проведення запліднення іn vitro (далі ЗІВ)
Жіноче безпліддя:
- відсутність маткових труб;
- непрохідність маткових труб;
- виражений спайковий процес органів малого таза;
- порушення росту фолікулів та овуляції;
- синдром лютеїнізації фолікула;
- ендометріоз;
- неодноразові невдалі спроби внутрішньоматкової інсемінації;
- неодноразові невдалі спроби стимуляції фолікулогенезу;
- безпліддя, пов’язане з віком (після 36 років) та передчасним виснаженням яєчників;
- безпліддя, що не піддається лікуванню іншими методами;
Чоловіче безпліддя:
- безпліддя нез’ясованого генезу;
- захворювання, які потребують проведення передімплантаційної генетичної діагностики (далі ПГД) для виключення вірогідності народження дитини зі спадковою патологією;
- обструктивна азооспермія;
- астенозооспермія;
- олігозооспермія;
- олігоастенотератозооспермія;
- еректильна дисфункція;
- анеякуляція;
- ретроградна еякуляція;
- анатомічні дефекти пеніса (гіпоспадія, епіспадія);
- імунологічні чинники (аутоантитіла та аглютинація сперматозоїдів).
Також ЕКЗ використовують у програмі відкладеного батьківства — коли з тієї чи іншої причини чоловік чи жінка заморозили свої статеві клітини, а коли настав час вирішили їх використати.
Що потрібно для ЕКЗ
Щоб отримати лікування за допомогою ЕКЗ, слід пройти медичне обстеження та встановити відсутність протипоказань. Потрібна згода партнера, оскільки він має брати участь у програмі. Не можна залишити без уваги й питання грошей, оскільки ЕКЗ — досить дорога процедура.
Проте зараз громадяни України мають змогу пройти безкоштовне лікування безпліддя за допомогою штучного запліднення, скориставшись державною програмою медичних гарантій.
Вкрай потрібні терпіння та підтримка близьких.
Як проводять ЕКЗ
Є різні варіанти ЕКЗ, вони відрізняються один від одного на певних етапах. Класичний варіант складається з наступних кроків:
- Гормональна стимуляція яєчників для суперовуляції, тобто отримання великої кількості яйцеклітин за один цикл.
- Вилучення яйцеклітин, оброблення.
- Отримання та оброблення сперми.
- Запліднення в лабораторних умовах: об’єднання підготовлених яйцеклітин та сперматозоїдів в одному лабораторному посуді.
- Культивування ембріонів.
- Ембріотрансфер, тобто перенесення ембріона в матку.
Зайві ембріони утилізують або заморожують, за бажанням пари. Заморожені ембріони можна використовувати для народження ще однієї дитини в майбутньому або пожертвувати для безплідної пари, яка не може створити ембріон.
Варіанти ЕКЗ та їхнє використання
Одним із найпопулярніших варіантів ЕКЗ є ІКСІ, інтраплазматична ін’єкція сперматозоїда. Замість того, щоб поміщати разом яйцеклітини зі сперматозоїдами та чекати на утворення ембріона, в ІКСІ ембріолог мікроголкою вводить підготовлений сперматозоїд у яйцеклітину, проколюючи її оболонку. Це не гарантує успіху, проте підвищує шанси на нього у разі чоловічого безпліддя, а також коли у яйцеклітини занадто щільна оболонка.
Міні-ЕКЗ, або ЕКЗ з мінімальною стимуляцією. Гормональна стимуляція забезпечує 8-15 яйцеклітин, що підвищує шанси отримання якісного ембріона. Проте вона успішна не завжди. Наприклад, за низького оваріального резерву. Тоді використовують протокол із мінімальною стимуляцією, щоб отримати хоча б 2-4 яйцеклітини.
ЕКЗ з донорською яйцеклітиною. Донорську яйцеклітину або донорський сперматозоїд використовують, коли власні клітини партнера не підходять для ЕКЗ через низьку якість або взагалі відсутні.
На жаль, навіть ці додаткові методи не забезпечують стовідсоткову ефективність ЕКЗ. Однак вона постійно росте. Кожен день приносить нові відкриття та можливості, й вже зараз більшість пар, які використовують штучне запліднення для лікування безпліддя, одержують довгоочікуваного малюка.
Авторка: Микитюк Олександр Володимирович — акушер-гінеколог, репродуктолог, ендоскопіст, спеціаліст з УЗД.
Медичні центри “Мати та дитина”:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
Коли ж в тобі з’явиться нове життя, ти це точно знатимеш. Щоб вкотре в цьому пересвідчитись, тримай наш матеріал про перші ознаки вагітності.