ICTV Ранок 30.01.2024 10:08
30.01.2024 10:08
Поділитися

Вегетаріанство: аргументи прихильників і противників

Вегетаріанство: аргументи прихильників і противників

Ще років 20 тому в нашій країні вегетаріанство було великою рідкістю, і людина, яка не їсть м’ясо, викликала хвилю обурень.

І це не дивно, адже більшість страв нашої національної кухні складаються з м’яса: котлети, голубці, холодець, домашня ковбаска, а сало з цибулькою та чорним хлібом вважається чи не найголовнішим делікатесом.

Як це жити в Україні і не любити сало?

Але роки йдуть, суспільство розвивається, цінності змінюються, тому і в нашій країні з’являється все більше і більше прихильників вегетаріанства.

Ранок у Великому Місті готовий розповісти вам про переваги та недоліки такого харчування.

Спочатку треба розібратися, що таке вегетаріанство, його часто плутають з веганством, але це зовсім різні речі.

Вегетаріанство – різновид харчування, коли людина не вживає м’ясо, птицю, рибу, морепродукти, рідше яйця та молоко.

Веганство – це повна відмова від продуктів тваринного походження та їх переробки.

Підстави вегетаріанства

Існують різні причини прийняття людьми вегетаріанства. Найпоширеніші з них це:

 • свідомий вибір людини, яка має релігійні або етичні переконання;
 • бажання захищати навколишнє середовище;
 • бажання схуднути;
 • алергія на продукти тваринного походження;
 • проживання в країні з високим рівнем бідності.

 

Можливо, ви чули цю історію, а, можливо, дізнаєтеся про неї вперше.

Джордж Бернард Шоу був вегетаріанцем з 25 років. У 70 років на питання журналіста: «Як Ви себе почуваєте?» він відповів: «Прекрасно, тільки мені докучають лікарі, запевняючи, що я помру, якщо не буду їсти м’ясо».

У віці 90 років на аналогічне запитання він зауважив: «Чудово, більше мене ніхто не турбує: ті лікарі, які стверджували, що я не зможу прожити без м’яса, вже померли».

Але чи дійсно такий спосіб життя корисний для нашого здоров’я?

Вегетаріанство: плюси та мінуси.

Однією з переваг такого харчування є те, що рослинна їжа містить в собі багато клітковини, яка в свою чергу дає відчуття ситості та видаляє з кишечника шкідливі речовини.

Також вегетаріанські страви мають збалансований вміст насичених і ненасичених жирних кислот (особливо – олія з насіння льону).

В рослинній їжі відсутній холестерин та наявні сполуки, які знижують його вміст у крові (сапоніни, біофлавоноїд).

Наявна значна кількість антиканцерогенних речовин, таких як вітамін С, бета-каротин, селен, терпеноїди, епігенін.

Але медаль завжди має дві сторони, і такий спосіб життя має свої недоліки.

У харчовому раціоні вегетаріанців має місце дефіцит повноцінних білків, вітамінів В2, В12, А і D. Вміст кальцію, заліза цинку і міді у продуктах рослинного походження кількісно може бути достатнім, але засвоюваність їх з рослинної їжі низька.

Думка лікаря-терапевта

– Якщо людина вирішує перейти на вегетаріанство, краще перд цим проконсультуватися з лікарем-терапевтом, здати аналізи, аби перевірити стан свого здоров’я, рівень заліза в крові та вітаміну В12, – зазначає лікар-терапевт Юлія Поровознюк.

– Деяким людям вегатеріанство не рокмендоване через їхню генетичну схильність та погану роботу шлунково-кишечного тракту. При такому харчуванні в них починаються великі дефіцити білка, заліза, цинку, вітаміну В12.

Також по темі: Шеф-кухар Євген Клопотенко: правильного харчування не існує! | 33 за 3 Постные блюда на каждый день: лучшие рецепты Як не купити зіпсовані овочі та фрукти: результати перевірки супермаркету

Якщо різко перейти на таке харчування, то можуть бути негативні наслідки: ламкість нігтів, випадіння волосся, зниження імунітету та часті хвороби, різке схуднення або навпаки починає з’являтися зайва вага.

Найкращий варіант – лактоововегатеріанство.

Лактоововегетаріанство – молочно-яєчно-рослинне харчування, при якому рослинна їжа поєднується з молоком, молочними продуктами та яйцями птахів.

Не варто зловживати соєвим м’ясом, адже це може призвести до надлишку фітоестрогенів та естроген залежних захворювань. У чоловіків це може бути рак простати.

Не бажано слідувати такому харчуванню дітям. Вони мають отримувати достатньо білка, адже часто у дітей спостерігається дефіцит заліза.

Діти-вегетаріанці можуть мати проблеми з зайвою вагою, адже вони їдять багато їжі з простими вуглеводами.

Вагітним жінкам, особам важкої фізичної праці та спортсменам варто їсти м’ясо, хоча б дієтичне м’ясо птиці та кролика.

Для літніх людей вегетаріанство не може забезпечити підвищену потребу в легкозасвоюваному кальції, коли на фоні дефіциту вітаміну D зростає ризик розвитку остеопорозу, – розповідає лікар.

Остеопороз  — це системне захворювання скелета, яке характеризується зниженням кісткової маси в одиниці об’єму та порушенням мікроархітектури кісткової тканини, що призводить до підвищення крихкості кісток та високого ризику їх переломів.

Дослідження показують, що вегетаріанці живуть довше, але на це впливають й інші фактори.

Більшість людей, які ведуть такий спосіб харчування,  не мають шкідливих звичок — таких як паління та вживання алкоголю — займаються спортом, ведуть активний спосіб життя, що позитивно впливає на здоров’я.

Тому важко сказати, що на їхнє довголіття впливає саме відмова від м’яса.

Слово вегетаріанця

Я була вегетаріанкою з 2015 року, а з вересня 2020 перейшла на веганство.

Завжди любила тварин, навіть була волонтеркою в організації, що піклується про безпритульних тварин, і почала замислюватися: “чому одних ми любимо, а інших їмо?»

Почала шукати різні вегетаріанські групи в соціальних мережах і  знайшла фільм «Земляни». Цей фільм розповідає про експлуатацію тварин людьми у різних сферах життя, дивлячись його, я не могла стримувати емоцій.

Відтоді я вирішила бути вегетаріанкою.

Мама майже відразу мене підтримала, а от бабуся з дідусем – ні, більше того, вони почали толерантно до цього ставитися тільки кілька років тому. Друзі спочатку були шоковані, але потім прийняли мою позицію.

Перші місяці вегетаріанства були морально важкими, адже багато людей мені повторювали «в тебе це тимчасово», «ти можеш померти, якщо не будеш отримувати достатньо білка» і все в такому дусі.

Але фізично я почала відчувати легкість, вже не було важкості у шлунку після прийому їжі.

В мене немає конкретного меню, просто постійно експериментую , шукаю щось нове, наприклад, страви з тофу, грибні відбивні, овочеві супи та інше.

Аліна Безденна, студентка.

Взагалі це все дуже індивідуально.

Не треба ставати вегетаріанцем, аби слідувати модним тенденціям або тому що ними стали твої друзі. Насамперед треба звертати увагу на стан свого здоров’я.

Вибір завжди за вами. Але пам’ятайте, що треба з повагою ставитися і до вибору інших.

Нагадаємо, що раніше ми розповідали, як завжди тримати себе у формі.

Богдана Макалюк

Фото: Unsplash

 

30.01.2024 10:08

Топ-відео

Гарячі матеріали

Загрузка...

Ведучі каналу

Дивіться на ICTV

Вгору

  Повідомити про помилку

  Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

  ВГОРУ