Післяпологова депресія – явище, яке досі погано досліджене в Україні, але становить велику загрозу для молодих мам.
Незважаючи на розповсюджений стереотип про радість материнства, багато жінок відчувають зовсім протилежні емоції після народження дитини.
Пригнічення, відсутність метеликів щастя, роздратованість від постійного дитячого плачу — відчуття, що супроводжують деяких жінок після пологів і є свідченням появи післяпологовї депресії.
У цьому питанні нам допомогли розібратися практикуючий психіатр і психотерапевт Софія Влох та гінеколог Альона Костюк.
Усе, що потрібно знати про післяпологову депресію — читайте у матеріалі Ранку у Великому Місті.
Що таке післяпологова депресія?
Приблизно 10-13% жінок у світі страждають від післяпологової депресії.
Це стан, під час якого жінка відчуває невдоволення материнством, може виявляти жорстоке ставлення до дитини і не бажає доглядати її, іноді робить спроби втекти з дому, аби уникнути виконання своїх обов’язків, і навіть намагається накласти на себе руки.
Результатом цієї хвороби можуть бути погіршення стану психічного здоров’я, погані стосунки з родиною, втрата спроможності виконувати свої материнські обов’язки.
Є також ризик виникнення шкідливих звичок: куріння, алкогольної або наркотичної залежності.
Симптоми післяпологової депресії:
- Безсоння, втрата апетиту
- Роздратованість
- Втома, втрата інтересу до улюблених занять
- Відчуття провини, сорому
- Нав’язливі думки
- Відсутність лібідо
- Погані стосунки з родиною
- Бажання нанести шкоду своїй дитині і поганий догляд за нею
Післяпологова депресія може тривати більше року з моменту народження дитини. Якщо її вчасно не лікувати, вона може перетворитись на більш складне за симптоматикою захворювання – післяпологовий психоз.
Післяпологовий психоз – це стан, який з’являється зазвичай протягом перших тижнів після пологів, а також після затяжного періоду післяпологової депресії.
Перебіг і характер цього захворювання мають важчий характер.
Також по темі: Вагітність і пологи: добірка корисних книг для майбутніх матусь Щоб дитя було здорове: ТОП корисних продуктів для вагітних Що категорично не можна їсти вагітним: заборонені продуктиОзнаки та симптоми післяпологового психозу:
- Сплутаність свідомості і дезорієнтація в часі;
- Галюцинації і параноя;
- Спроби завдати шкоди собі чи своїй дитині.
Післяпологовий психоз зазвичай призводить до госпіталізації у психіатричну лікарню.
Післяпологова депресія у зіркових мам
Післяпологова депресія – прерогатива не лише звичайних жінок і не залежить від кількості грошей.
Анджеліна Джолі також пережила цей досвід після народження близнюків Нокса і Вів’єн.
За спогадами, вона постійно дратувалась, відчувала перепади настрою від бажання плакати до раптового сміху, майже весь час нічого не їла і змушувала себе вживати мінімум їжі тільки щоб годувати дітей.
Селін Діон теж страждала від післяпологової депресії, хоча її близнюки були довгоочікуваними дітьми.
За її словами, вона могла годинами дивитись в одну точку, постійна емоційна нестабільність позбавляла сил.
Але допомогти побороти депресію їй допомогли не ліки і психологи, а підтримка рідних людей.
Що впливає на формування післяпологової депресії?
Гінеколог Альона Костюк розповідає, що найчастіше післяпологова депресія не залежить від гормональних змін. Так, організм жінки відчуває стрес через переналаштування до звичних показників, але це не сильно впливає на психічний стан.
Загрозу можуть становити наявні у жінки погані звички (алкогольна чи наркотична залежність).
Народження дитини змушує відмовитись від вживання алкоголю чи наркотиків. Це провокує стрес для організму, що звик отримувати ці речовини і жінка впадає в депресію, проте вона не зовсім пов’язана з пологами.
“Це лише так звана “ломка” на тлі відсутності права вживати улюблені алкогольні напої. Народження дитини лише загострює цю проблему”, – розповідає гінеколог.
Альона Костюк також зазначає, що багато жінок можуть відчувати депресію через ризик синдрому раптової смерті немовлят.
Це смерть дитини на першому році життя, яка наступила раптово, як правило, під час сну, без попередніх захворювань чи травм.
Молода мама може постійно хвилюватись за дитину, перевіряти її частіше, ніж це потрібно, боячись знайти її мертвою. Такий стрес знижує емоційне задоволення від материнства і викликає післяпологову депресію.
Психіатр Софія Влох каже, що провокувати післяпологову депресію можуть генетичні фактори, спадкова схильність, депресії в минулому, психологічні особливості жінки.
Зміни, що відбуваються в житті жінки після появи дитини, відіграють велику роль.
Звичний розклад змінюється, дитина стає новим центром Всесвіту, залишається все менше часу на себе. Особливо це стосується жінок, які вели активний спосіб життя до вагітності.
Стосунки між подружжям також впливають на психоемоційний стан жінки. Відсутність підтримки з боку чоловіка змушує молоду маму почуватись самотньою у вихованні дитини.
“Пологи і догляд за новонародженим супроводжуються підвищеною емоційною напруженістю, багато матерів не мають можливості повноцінно відпочити, щоб цілком відновити свої сили після народження дитини і це стає додатковим чинником для появи післяпологової депресії”, – прокоментувала психіатр Софія Влох.
До того ж не всі жінки психологічно готові до материнства. Багато вагітностей є незапланованими, і жінка змушена направити свої плани на життя у нове русло, готуючись до небажаного народження.
Як лікувати післяпологову депресію?
Лікування післяпологової депресії полягає у когнітивно-поведінковій психотерапії, у деяких випадках у поєднанні з антидепресантами. Така терапія зосереджується на тому, як думки можуть впливати на емоції, які в свою чергу впливають на поведінку.
“Антидепресанти регулюють кількість серотоніну у головному мозку, що також впливає на емоційний стан жінки, але обирати їх слід лише після рекомендації лікаря, адже не всі ліки поєднуються з годуванням груддю”, – зазначає психіатр.
Але разом з тим не слід забувати наступне: повноцінний сон, відпочинок, фізичні вправи, регулярний прийом їжі.
Пам’ятайте, що з народженням дитини життя не закінчується, а тому потрібно приділяти увагу собі.
Займайтесь улюбленими хобі, зустрічайтесь з друзями, пам’ятайте про особистий догляд. Зробіть манікюр або змініть зачіску. Навіть перегляд серіалів або читання книг значно покращить настрій і змусить відволіктись від поганих думок.
Не бійтесь думати про себе. Материнство – це жертва, але вона має бути поміркованою. З народженням дитини жінка все ще продовжує існувати і тому радувати себе гарячою ванною чи філіжанкою кави – це нормально і не егоїстично.
Гінеколог Альона Костюк підкреслює, що підтримка рідних – дуже важлива для жінки.
“Якщо є можливість, нехай тато гуляє з дитиною на вулиці, у цей час мама матиме можливість переключити свої думки на щось інше. Навіть миття посуду без постійних відволікань на немовля приносить багато задоволення і покращує настрій”, – додає лікар.
Не соромтесь нагадувати чоловікові про його обов’язки, навіть якщо у вашій родині звикли перекладати догляд за дитиною на жінок.
Якщо ви почуваєтесь виснаженою, попросіть чоловіка заспокоїти немовля під час плачу або змінити памперс.
Поясніть свій стан і не почувайтесь винною. Втомлюватись – природньо.
І головне: не відкладайте лікування. Будь-які зволікання можуть нашкодити вашому психічному стану і стосункам з дитиною, тому у разі появи будь-яких симптомів післяпологової депресії обов’язково зверніться до фахівця.
Пам’ятайте: мати післяпологову депресію – не соромно, адже люди не застраховані від невдач.
Нагадаємо, раніше ми розповідали як побороти депресію.
Фото: Unsplash