УКР
УКР
21.02.2018 16:40
Поділитися

Фільм «Секретне досьє»: не варто любити журналістів

0

Історичний байопік про вирішальний момент для американської вільної преси

Новина – це перша чернетка історії

Філіпп Л. Грем

Стівен Спілберг зняв потужне кіно на основі реального випадку, коли американська преса ледь не втратила право на свободу слова. Такий історичний синопсис, уславлений режисер, а також дует Меріл Стріп та Тома Хенкса (26 номінацій на «Оскар» на двох) – це практично «Реал Мадрид» у світі кіно.

І байдуже, що два роки тому нагороду Американської кіноакадемії вже отримувала стрічка про журналістів, що розкрили педофільський скандал в лавах католицької церкви. Свіжий фільм «Секретне досьє» (The Post) має всі шанси зібрати не менше нагород, адже вийшов ще цікавішим.

секретне досьє фото

Історія ця сталася у 1971 році. У розпорядженні журналістів з The New York Times потрапили секретні документи Пентагону, що розкривали брудну правду про війну у В’єтнамі. Це, без перебільшення, могло заплямувати не лише адміністрацію Річарда Мілхауза Ніксона, а й пару попередніх. Тому не дивно, що влада будь що постаралася заткнути рота пресі, дійшовши навіть до Верховного суду.

Але фільм «Секретне досьє» розкриває не лише історичну подію. Хоча цікавим є й той факт, що за президентства Трампа, можливо наступного після Ніксона за скандальністю, виходить вже друга стрічка про політичні негаразди. І неабиякі, а такі, що привели до єдиної в історії США відставки хазяїна Білого дому.

Головне, творцям стрічки вдалося продемонструвати, чому не варто дружити з журналістами. Їх же не просто так звуть акулами пера, навіть коли ти вважаєш, що приручив, чи потоваришував з ними, при нагоді руку все одно відкусять. Адже людські стосунки – це важливо, але істина – дорожча. Та й конкуренти не гаять часу, а бажання новинарів обійти колег виховується з першого дня роботи. В 70-ті The New York Times були знані по всій Америці, натомість The Washington Post лишалася невеликою сімейною газетою, що зручно розмістилася поблизу політичного центру США. Тому немає нічого дивного, що в момент скандалу Post не міг проґавити шанс обставити нью-йоркців і вийти на новий рівень. Не просто так зіграний Хенксом головний редактор Бен Бредлі пропонує підлеглим нарешті писати власні новини, а не переписувати чужі.

секретне досьє фото

Тому всім носіям почесного звання журналіста я б дуже радив сходити на «Секретне досьє». Неможливо не сповнитися гордості за професію, коли бачиш, як у скрутну годину преса стає пліч-о-пліч проти прогнилої системи, як важливі матеріали пишуться на коліні за півгодини, як рукописи передають з рук в руки, немов бомбу. І як потім ці бомби з’являються на веретені газет у друкарському цеху та розлітаються по країні зі сходом сонця.

Що ж побачать у фільмі Спілберга решта глядачів, окрім кволого початку, затягнутого моралізаторства та повільного плину сюжету протягом 120 хвилин? А те, що будь-яка влада – це завжди зло, навіть якщо й було обране найменше з можливих. Якщо серед правлячої верхівки і трапляються сумлінні люди, все одно вони будуть грати за загальними правилами.

Не оминули автори й нагальну тему сексизму. Видавець Post Кей Грехем – одна з перших жінок у чоловічому світі преси, тож можете уявити, як непросто їй було вести бізнес. Та й свободу медіа не забули висунути на перший план, а українцям якраз вкрай необхідно нагадати, що лише преса незалежна, в тому числі фінансово, може захищати їх інтереси і бути реальною четвертою гілкою влади.

Дмитро Сидоренко, спеціально для “Ранку у Великому Місті”

Також читайте: Фільм «Хепі-енд» -багаті теж плачуть 

21.02.2018 16:40
0Загрузка...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору