З 1 січня 2018 року дозволена швидкість руху у населених пунктах України знизиться з 60 до 50 км/год. Також в Україні встановили нові правила видачі водійських посвідчень. Чи допоможуть такі дії змінити катастрофічну ситуацію на українських дорогах?
Чиновники занепокоїлися безпекою на українських дорогах після серії резонансних ДТП, зокрема в Харкові, де внаслідок зіткнення двох автомобілів, які порушили правила дорожнього руху, загинуло шестеро осіб. Але проблеми із дотриманням ПДР з’явилися в Україні давно. У минулому році в Україні відбулося 155 тисяч аварій, у цьому році статистика схожа – більше ніж 100 тисяч ДТП та понад три тисячі загиблих у них. Розпочати боротьбу за безпеку на дорогах уряд вирішив зі зменшення допустимої швидкості в населених пунктах з 60 до 50 км/год.
Експерти погоджуються: зменшення допустимої швидкості всього на 10 км/год дозволить зменшити тяжкість аварійних ситуацій. Але це в ідеалі, якщо за цією швидкістю в Україні хтось почне слідкувати.
«Після введення патрульної поліції і ліквідації ДАІ як підрозділу – швидкість ніхто не контролює. І у патрульних поліцейських немає можливості виписати штраф, навіть якщо вони бачать, що порушник їде дуже швидко. Тільки жорсткий автоматичний контроль і системи виміру швидкості допоможуть якось ситуацію змінити», – вважає засновник порталу dtp.kiev.ua Влад Антонов.
Раніше ми писали, що Кабмін хоче знизити швидкість руху в населених пунктах до 50 км/год
В уряді погоджуються з тим, що встановлення системи відеофіксації – необхідна умова забезпечення безпеки дорожнього руху в країні. Але роблять ремарку: це лише перспектива, реальних строків реалізації якої немає. Потрібні гроші. Поки ж на всю Україну встановлені лише три камери відеофіксації порушень на дорогах: одна в Києві, дві в Одесі, та й ті нині не працюють. Експерти пояснюють: звісно, поставити одразу тисячі камер не вийде, але можна розпочати хоча б із найбільш проблемних ділянок. В уряді натомість пропонують підвищити штрафи за перевищення швидкості з майже 500 до більш ніж трьох тисяч гривень. Утім, в Україні це вже проходили з п’яними водіями. Для них також у кілька разів підвищили штрафи. Але п’яних на дорогах менше не стало, більше 50% штрафів взагалі не сплачуються. Також пропонується підвищити повноваження поліцейських: їм дозволять зупиняти автомобіль для перевірки стану водія, водіїв зобовяжуть передавати в руки копів свої документи та виходити з автомобіля на їхню вимогу.
Ще одна новація від уряду, яка вже вступила в дію – видача водійських посвідчень спочатку на два роки із забороною на цей термін перевищувати швидкість понад 70 км/год. Отримати наступне посвідчення на 30 років можна буде за умови, якщо протягом перших двох років водій порушив правила дорожнього руху не більше, ніж два рази. В іншому випадку доведеться знову складати іспити.
Для формування культури керування автомобілем в Україні потрібна наполеглива соціальна робота та жорстокий контроль. Влада поки не пропонує нічого з цього. А значить, нові обмеження і підвищені штрафи не поліпшать ситуації на дорогах.
Більше дивіться у відео
Дивіться також: Українці нехтують правилами дорожнього руху, бо впевнені у безкарності