Термін експлуатації більшості «хрущовок» добігає кінця

У 2018-му у Москві зникне остання «хрущовка». Так планує влада російської столиці. В Україні теж із року в рік обіцяють знести «хрущовки» і розселити їх мешканців у новобудовах. Адже термін експлуатації багатьох таких будинків добігає кінця уже цього року, а далі жити там небезпечно. Як виникли «хрущовки» та чому в СРСР так економили на житлі?

1957 рік. Радість новосілля охопила увесь Радянський Союз. У країні – будівельний бум. СРСР небаченими темпами відбудовувався після війни. Кожен третій будинок лежав у руїнах. Та житлова криза назріла в країні Рад давно. У 30-х, за покликом партії, мільйони селян переїжджали до міст, аби на заводах та фабриках втілити амбітні плани сталінської індустріалізації. Але житла усім не вистачало.

Відвідуючи Францію, Микиті Хрущову припали до вподоби каркасні п’ятиповерхівки. Їх будували, аби розселити мігрантів після Другої світової війни. У СРСР вирішили скопіювати цей досвід. Проект довірили інженеру Віталію Лагутенку. Тому саме «лагутенківками» в народі спочатку називали п’ятиповерхівки. Каркас у них був сталевий, а на будинку красувалося оздоблення. Хрущов визнав проект вдалим, але відправив на доопрацювання. Вердикт простий: будувати слід швидше і дешевше.

Раніше ми писали, що Де будуть жити українці, коли знесуть «хрущовки»?

Радянські керманичі припускали: одному мешканцю квартири цілком вистачить і восьми квадратних метрів. Одну й ту ж кімнату радянський трудящий може використовувати і для обіду, і для роботи, а вночі – ще й для сну. Балкони, підвали та сміттєпроводи – це зайва розкіш. Відмовитися слід і від ліфтів, адже це заощадить до 10% бюджету. Та й стелю не завадило б знизити на 20 сантиметрів – до 250. Так і з’явився стандарт хрущовки – 33 квадратних метри і прохідна центральна кімната. У кухоньці на 6 квадратів сім’я обідає по черзі. Усе чутно, що робиться у сусідів. Узимку в бетонних коробках холодно, влітку – гаряче. Але для мільйонів радянських трудящих після бараків та комуналок навіть такі умови проживання були за щастя. Тому в нові будинки заселялися весело і з піснями. Так уже в перші 10 років будівельного буму 54 мільйони людей отримали ключі від квартир, а це чверть усього населення Радянського Союзу.

«Хрущовки», як конструктор, збирали на заводі. Усе, що потрібно – скласти панелі докупи, і можна святкувати новосілля. За вимогами, на зведення п’ятиповерхівки з 4 під’їздами відводили лише 45 днів. Але стаханівський рух та жага рекордів брали своє і в будівництві. Бригади працювали у три зміни, аби перевиконати план. Тому деякі хрущовки були готові вже за два тижні. Абсолютний рекорд встановили у Ленінграді – 5 діб!

Із такими темпами робіт про якість об’єктів не варто й згадувати. «Хрущовки» зводилися як тимчасове житло. Їх вік мав скласти не більше ніж 25 років. Поступово термін їх експлуатації продовжили з 25-ти до 60-ти років.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: Прораби наводять злодіїв на квартири українців

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ