Гроші під ногами: як нідерландці заробляють на смітті

Поки в Україні питання організованого сортування сміття ще досі стоїть гостро, нідерландці вже давно навчились викидати відходи окремо. А ще Нідерланди заполонив новий тренд: сміття тепер не тільки сортують, його кількість намагаються зменшити настільки, наскільки це можливо.

олексій кобзар журналіст

Для скляних пляшок, пластику, паперу та побутового сміття – баки для роздільного збору відходів можна побачити у будь якому місті чи містечку Нідерландів.

Подібні баки в Нідерландах – усюди. Їх основна частина знаходиться під землею. Це допомагає і місце економити, і позбавитись смороду від сміття. Кожен тип відходів вивозять лише один раз на тиждень. Сьогодні забирають загальне сміття, тобто відходи, які переробити неможливо. Завтра приїдуть за склом, пізніше – за пластиком.

Також дивіться: Чому голландці живуть на воді, та скільки коштує квадратний метр житла?

Після цього сміття потрапляє на сортувальну станцію. Тут відходи розбирають та пресують. А вже після на переробку.

Все, що не можна переробити для повторного використання, тут спалюють (окрім небезпечних відходів). Найбільший завод зі спалення сміття у світі розташований на околиці Амстердаму. Щодня сюди приїздить понад 600 фур до гори заповнених відходів. Після спалення утворюється енергія, за допомогою якої забезпечують електрикою понад 230 тисяч будинків, а також 20 тисяч будинків гарячою водою на опаленням.

В Україні також є сміттєспалювальні заводи. Їх чотири, але працює лише один, у Києві. Європейська ініціатива сортування сміття поки що не дійшла до нас, лише одиниці відповідальних людей самі вирішують розділяти відходи. Біда лише в тому, що потім відсортоване сміття треба власноруч вести на станції. Незручно.

Також дивіться: В Амстердамі платять гроші за їзду на велосипеді

Жителі Нідерландів усіма силами намагаються зменшити кількість відходів, а не просто переробляти їх. В деяких місцевих супермаркетах запровадили ініціативу «пластик фрі». Його тут просто не використовують: ані для пакування, ані для доставки товарів та продуктів.

Окрім паперових пакетів, тут також використовують і особливий екопластик.

«На перший погляд, це звичайний пластик, але виготовлений за спеціальною технологією. Ми розповідаємо нашим покупцям, що екологічний пластик сам розкладеться у природі за 3 місяці», – розповідає продавець екофрендлі магазину Єва Нує.

Виготовляють таку упаковку з крохмалю, який міститься у кукурудзі, чи картоплі, наприклад, за допомогою кисломолочних бактерій.

Також у Нідерландах заохочують використання багаторазової тари. Приходиш зі своїм – можна отримати знижку. Навіть каву з собою можна купувати не в паперовому стакані а у своїй термокружці.

Такі ініціативи потроху приживаються і в Україні. Але чомусь дуже повільно. Не всі громадяни в нас свідомі, та не всі хочуть змінювати. А це вчергове доводить, що ми й досі лише однією ногою в Європі.

Також дивіться: Як прожити на мінімальну зарплату в Нідерландах

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ