УКР
УКР
29.11.2018 15:48
Поділитися

Як введення воєнного стану вплине на курс гривні?

0

Після нападу 25 листопада російських морських прикордонників на українські кораблі у Керченській протоці, Рада національної безпеки та оборони пішла на рішучі кроки: вперше за новітню історію України запровадили воєнний стан. Відразу після засідання РНБО розпочалася масова паніка населення: що буде із курсом валют? Деякі експерти та політики почали робити «оптимістичні» заяви про обвал гривні та крах української економіки загалом. Чи дійсно усе так погано? Ми шукали пояснень у експертів.                            

Колишній радник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Володимир Ланда зазначає, що вплив воєнного стану на курс гривні до іноземних валют суттєво залежить від параметрів цього воєнного стану.

«Рішення щодо воєнного стану, яке початково пропонувалося на засіданні РНБО, несло дійсно високі ризики для національної валюти, насамперед, через невизначеність із виборчими процесами 2019 року і, як наслідок, можливого ускладнення співпраці з міжнародними кредиторами. Однак та редакція президентського указу, яка була підтримана Парламентом, несе значно менше ризиків для стабільності фінансової системи. Зокрема, його дія обмежена в часі та розповсюджується лише на окремі регіони. До того ж, призначення Парламентом дати президентських виборів також знизило градус невизначеності», – зазначає він.

Чи є причини для паніки?

На думку аналітика «VoxUkraine» Максима Скубенко, у будь-якому випадку воєнний стан вплине на гривню, і перш за все – на готівковому ринку саме через паніку населення. Це можна було спостерігати 26 листопада, коли обмінники піднімали курс продажу ледь не щогодини, а в пікові моменти він доходив до ціни вище, аніж 29 грн/долар.

«Водночас об’єктивних причин для росту курсу не було: курс продажу євро так сильно не зріс, що свідчить про низький попит у населення, а коридор торгів на міжбанку залишався в межах 27,90 грн/долар у понеділок до 28,07-28,15 грн/долар у вівторок», – коментує аналітик.

Він зазначає, що причин для обвалу гривні немає: НБУ має достатньо інструментів для згладжування коливань на міжбанку. Єдиною проблемою залишається готівковий ринок, де є спекулятивна складова. Наприклад, різниця між вартістю купівлі і продажу долара в обмінниках. Однак експерт наголосив: значного росту долара очікувати не варто.

Експерти також додають, що за умови нових випадків російської агресії більша частина курсових змін внаслідок введення воєнного стану вже врахована в поточному курсі та становить 2-3%.

100 доларів фото

Додаткові фактори впливу

Втім, введення воєнного стану – не єдиний негативний фактор впливу на гривню. Максим Скубенко називає кілька інших ризиків, дотично пов’язаних із введенням ВС. Значними втратами для економіки України може стати блокада Росією Азовських портів. Іншим ударом може стати скорочення інвестицій, якщо не буде належної комунікації між урядом та наявними і потенційними інвесторами.

Експерт вважає, що є й інші ризики для курсу, не пов’язані із воєнним станом. Наприклад, можливий обвал співпраці з МВФ або ж зміни цін на зовнішніх ринках на основні позиції нашого експорту (сталь, зерно) та імпорту (енергоносії).

Володимир Ланда говорить, що гривня також може увійти в період турбулентності через збільшення соціальних виплат до рівня, непідйомного для економіки та інші популістичні ініціативи, а також можливе згортання лібералізації фінансових ринків від НБУ.

Мирослава Маркова, спеціально для «Ранку у Великому Місті»

Також цікаво Воєнний стан: що зміниться для українців?

29.11.2018 15:48
0Загрузка...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору