УКР
УКР
30.08.2016 10:00
Поділитися

Фільм «Капітан Фантастік» нагадав про вічну боротьбу людини та соціуму

0

Призер Канського кінофестивалю намагається дати відповідь на питання: індивідуум створює соціум, чи соціум – індивідуума?

Капітан Фантастік фото

Людина за своєю природою є тварина суспільна, а той, хто в силу своєї природи, а не внаслідок випадкових обставин живе поза суспільством, – або недорозвинена в моральному сенсі істота, або надлюдина.

Арістотель. Політика

Американець Метт Росс за своє життя знявся у купі серіалів, але в історію ввійде як режисер глибокої мелодрами «Капітан Фантастік» (Captain Fantastic). Саме за цей фільм Росс отримав Золоту пальмову гілку Канського кінофестивалю у другій за значимістю програмі «Особливий погляд». Що ж розгледіли своїм особливим поглядом критики в картині «Капітан Фантастік»?

Чоловік з дружиною вирішують, що їх шістьом дітям життя серед людей лише зашкодить. Всі ці надумані і лицемірні соціальні відносини, продажна релігія, корпорації, що керують світом, ГМО, ком’ютерні ігри тощо вбачаються героям більш небезпечними, ніж життя серед дикого лісу, куди вони вирушають. Такий синопсис картини відразу дає зрозуміти, що потрібно буде вмикати голову. А перша ж сцена, коли діти власноруч вбивають Бембі й куштують його сире м’ясо, натякає на серйозну налаштованість автора підняти важливі питання.

Капітан Фантастік фото

Батька цієї зграї дітлахів з лісу, того самого Фантастіка, грає Вігго Мортенсен – ідеальна кандидатура, зважаючи на те, що актор і сам любитель пожити у якійсь глухомані й походити без взуття. Він навчає своїх дітей виживанню у дикій природі, скелелазінню, стрільбі з лука, а також мовам, філософії, історії політичних вчень, тобто всьому, що, на його думку, необхідно знати здоровій самодостатній людині. І, здається, таке життя ідеально пасує родині, якби не мама, що лежить у лікарні. Саме через неї тато з дітьми мусять вирушити через Америку на своєму незвичному домі на колесах.

Тут-то і починається найцікавіша частина фільму «Капітан Фантастік». Стикнувшись з іншими людьми, героям стрічки доведеться весь час доводити, що вони не «ненормальні». Ви ж знаєте, як більшість людей відноситься до диваків. Тож можете уявити, скільки всього доведеться натерпітися серед людей дітям, котрі замість Різдва святкують день Ноама Хомського і радіють бойовому ножеві у якості подарунка.

Капітан Фантастік фото

Варто зазначити, що люди зазвичай не можуть знайти жодних логічних аргументів, чому капітану Фантастіку не можна виховувати дітей таким чином. Інших людей, як затятих наркоманів, трусить і ледь не вивертає, коли вони намагаються довести батьку дивного сімейства, що він неправий. Але ж «так заведено» – це вельми слабкий аргумент проти самодостатньої людини. Так, головний герой відверто і зі всіма подробицями відповідає восьмирічній донечці, що таке зґвалтування і навіщо на це йдуть люди. Так, він не дозволяє сину перервати підйом на скелю через розтягнуте зап’ястя. Але чи гірший він за тих батьків, котрі купують своїй малечі гамбургери з колою і не заохочують до читання книг?

Фільм «Капітан Фантастік» – дуже незвична, інколи шокуюча, але частіше іронічна сімейна історія про те, як вберегти своє Я від впливу оточуючих. З одного боку, людина – істота соціальна. А з іншого, якщо підпорядковуватись усім суспільним нормам, то ми рано чи пізно дійдемо до світу з Орвеллівського «1984». Як писав Арістотель, той, хто не спілкується з рештою людей, є або нерозвинутим звіром, або настільки самодостатній, що стає надлюдиною. Яку з цих двох іпостасей уособлюють герої стрічки  «Капітан Фантастік» раджу вам дізнатися самостійно.

Дмитро Сидоренко, спецыально для “Ранку у Великому Місті”

30.08.2016 10:00
0Загрузка...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору