УКР
УКР
04.05.2016 11:34
Поділитися

“Ігри Престолів” на українському фестивалі, або чим цього року здивує “Respublica”

0

Усі ми звикли, що фестиваль “Respublica” (який вже вшосте відбудеться у Кам’янці-Подільському й триватиме чотири дні 1-4 вересня 2016 року) щороку дивує чимось нестандартним. Наприклад, під час ювілейного фесту у 2015-му на одній зі сцен виступав цілий симфонічний оркестр.  Що ж буде цьогоріч? Аби не губитися в здогадках, найпростішим варіантом видалося упіймати першоджерело та не відпускати, поки детально не відповість на всі питання. Про здичавілих на Республіці, відремонтовану фортецю, нові сцени на фестивалі-2016, вуличне фен-шоу та багато чого іншого розповів ідейний натхненник та директор фестивалю Андрій Зоін.

13090364_10209784052463904_1031802390_n

А: З кожним роком в Україні стає все більше фестивалів,тому, щоб бути цікавими, ми маємо бути винахідливими і намагатися завжди вигадувати якісь нові фішки. Бути суто музичним фестивалем нам не дуже цікаво, тому що такий формат обмежував би нас, а ми проти обмежень. Нам цікаво і стріт-артом займатись, і лекції-кінопокази проводити, тому цього року ми, наприклад, вирішили зробити приємне і меломанам, і фанам кіносеріалів та привезти зірку серіалу «Ігри Престолів» Наталі Тену з її гуртом Molotov Jukebox. Мені подобається їх музика і мені подобається серіал, плюс вона там грає представника Вільних людей, які для декого є Здичавілими, така сама аналогія з нами і нашим фестивалем, ми ж – вільний народ, але для декого – здичавілі,тому в нас дуже багато спільного з Ошою (героїня Наталії Тени в серіалі).

І ще якраз цього року нам повертають фортецю, тому ми як Вільний народ разом з Ошою нарешті зможемо перелізти за стіну фортеці. Ще цього року ми поставимо сцену всередині фортеці, це буде «лагідна» сцена, без важкої музики, з обережним ставленням до пам’ятки архітектури, тому там будуть симфонічні оркестри, трохи джазу, трохи лаунжу, така нова площадка для тих, хто не любить важкої музики. Нам це дозволить прийняти більшу кількість глядачів на фестивалі, бо минулий рік показав, що ми вже ледве можемо вмістити всіх бажаючих.

13073207_10209784053943941_904567470_o

– Під час рекламної кампанії Respublica 2016 неабиякий резонанс виник навколо одного з оголошених учасників проекту, зокрема, проекту Курган і Агрегат, який виступатиме в рамках літературної сцени. Хтось кайфує від новини, хтось голосно протестує. Поясніть появу Кургана в лайн-апі фестивалю для тих, хто досі не зрозумів.

А: В нас на фестивалі буде виступати близько 70 гуртів, багато з них комусь абсолютно не зрозумілі, для когось невідомі, пояснювати всім їх появу надто складне завдання. Ми моніторимо популярність того чи іншого виконавця і коли ми оголосили цей гурт, по кількості перепостів і лайків на сторінці він поки що тримається на 2 місті, тобто переважна більшість тих, хто слідкує за фестивалем, зацінили появу цього гурта. Мені цікаво послухати і подивитись на них, можливо, навіть цікавіше, ніж дивитись і слухати когось на головній сцені. До того ж в нас цього року буде 5, а може і 6 сцен, тому ніхто нікого не зобов’язує слухати гурти, які комусь здаються незрозумілими. Серед 70-ти виконавців кожний зможе знайти свою зрозумілу музику. Ну і все ж таки, щодо літературної сцени, я думаю що літ.сцена у звичайному форматі, коли читець виходить на сцену і читає свої вірші, будемо відвертими, мало кого цікавить, крім тих, хто ті вірші читає. Ми робили таке декілька разів, тому вирішили спробувати зробити літ.сцену вуличного формату і надати змогу почитати свої твори тим, хто це робити на вулицях -представникам репу та хіп-хопу, тому крім Кургана та Агрегата в нас будуть ще представники цих напрямків.

– При оголошенні гуртів звучало про інкубатор «Республіки», тобто оргкомітет фестивалю десь чує, слухає, відбирає та запрошує маловідомі проте перспективні гурти. Як працює «інкубатор»?

А: Нам стало не вистачати нової, свіжої, цікавої та безкомпромісної української рок-музики. Ми вирішили перевірити, що там знаходиться в підводній частині нашого музичного айсбергу. Подивились і побачили дуже велику кількість молодих гуртів, які роблять гіперкруту музику, настільки круту, що останні півроку я тільки їх і слухаю. Тому ми вирішили допомогти їм, фестиваль – це ресурс, завдяки якому невідомий гурт має шанс стати відомим. Ми можемо надати їм сцену, гарний час для виступу, підтримку у своїх пабліках та спільнотах протягом року, також ми можемо домовитись про спільні дії з іншими фестивалями, і тоді цікавий молодий гурт, який не має ресурсів та грошей для просування, може стати відомим для публіки без великих грошових витрат. Така от ідея.

13078297_10209784053743936_644134272_o

– Як відбираються гурти крім онлайн голосування? Чи є можливість у молодих і не дуже відомих виконавців попасти на якусь зі сцен фестивалю (зрозуміло, що не головну?).

А: Чому ж не на головну? І на головну може потрапити, якщо музика підходить по формату і вона цікава. По-різному можна потрапити, я можу впевнено сказати, що Республіка – це фестиваль чи не єдиний на сьогодні, куди може потрапити велика кількість молодих гуртів, цього року в нас їх буде мінімум зо 20. Ми слідкуємо за всім, що виходить, і якщо матеріал нам підходить, ми можемо взяти навіть авансом, як стало з гуртами “её”, Latexfouna, ADAM, Wild Shadows, які ми запросили, почувши перші треки і знаючи, що в них поки що немає більше 4-5 пісень. Але ми впевнені, що до фестивалю вони будуть і вони будуть цікаві, тому всі ці гурти можна буде побачити і почути на фестивалі «Respublica».

13090345_10209784053703935_1971396638_n

– Що зараз взагалі слухає середньостатичний слухач? Адже орієнтуються організатори саме на нього.

А: Я не знаю, що зараз слухає середньостатистичний слухач. Думаю, що те саме, що слухав 3,5,10 років назад. Якщо орієнтуватись на нього, то фестиваль перетвориться на “день міста” і через рік-два помре. Я б не сказав, що ми орієнтуємось на нього, я взагалі вважаю, що в нас сама дивна схема підбору артистів. Знаючи оргів інших фестивалів, я можу сказати, що ніхто не працює так, як ми. Добре це чи погано – час покаже, але я людина, яка має 43 роки, музику я слухаю з 1985 року: почав з хард-року, потім пройшов через рокабілі, панк, хеві метал, з 1997 почав грати в рок-гуртах, з 2000 став писати і грати тріп-хоп та електронну музику, з 2001 почав грати техно з вінілу. До чого це я веду – коли ми обираємо гурти, звичайно, ми беремо якусь кількість відомих, але ми не є залежними від якогось одного стилю, який любимо, чи залежними від рейтингів музичних гуртів і беремо тільки тих, хто збирає повні зали, абсолютно ні.

Дуже багато гуртів я обираю тому, що поки що вони не відомі і, можливо, не зрозумілі для загалу, але з великим потенціалом, який відкриється завтра. Деякі гурти в нас грають, тому що це геніальні музиканти, які створили шедеври, хай років 10 назад, але вони завдали вектор розвитку для молодих, і це варто поваги і уваги. Взагалі мені часто пишуть знайомі, які дивуються схемі, за якою обираються гурти на фестиваль Respublica. Як на мене, то це більше схоже на те, як DJ обирає платівки для свого сету: пару потужних бойовиків (щоб підірвати мертвого), декілька нових треків (які тільки вчора вийшли, щоб опробувати їх на людях), половина платівок улюблених та перевірених в ділі (які ніколи не підводили, якщо щось), парочка дивних, несуразних фрік-платівок, з тих, що якщо вдало їх зміксувати і поставити вірно в програмі, то вони просто порвуть і зроблять так, що ваш сет запам’ятають завдяки їм, ну і 1-2 треки старих, ностальгічних, які вже заміксовані під кінець, вишибають сльозу радості в танцюючої публіки. Напевно, це найбільш вдалий опис того, як обирається лайнап на фестиваль Республіка.

– Зазвичай на фестивалях є стабільні декілька сцен: важка, легка і головна. На Республіці це сцена ТУНЕЛЬ, а також денна сцена на Ратуші в центрі міста, і звичайно головна. Також на 5му фестивалі з*явилася нова сцена Арт-Двір, яка зібрала неочікувано велику кількість людей. Чи буде ця сцена надалі?

А: Так, всі ці сцени будуть,навіть ми додамо ще одну велику, таку саму як головна, вона буде стояти у фортеці, тобто у фортеці буде 2 сцени: сцена Арт-двір (там де і була) і велика сцена безпосередньо у фортеці.

– Також йшлося про те, що Республіка повертається до свого Вінтерфелу – зокрема, що через 3 роки перерви музична сцена буде як і в перші два роки фестивалю – усередині фортеці. Як вирішилося це питання, адже, наскільки відомо, раніше були проблеми з адміністрацією фортеці.

А: Раніше нам казали, що вібрації від важкої музику руйнують фортецю, ми їздили до Києва, щоб проконсультуватись по цьому питанню, нам казали, що пам’ятки архітектури в Україні руйнують зовсім інші речі, фактори і люди, а не музичні вібрації. Зараз ми про них не будемо, але так, цього року нам дозволили поставити сцену у фортеці з умовою, що там не буде важкої музики. Це нас влаштовує. Там будуть “Один в каное”, Vivienne Mort, DaKooka, Shanti People, Симфонічний оркестр, трохи джазу, і ще багато гуртів, які поки що я не можу назвати, але які дуже гармонійно впишуться на цю сцену.

– І трішки арифметики, аби не заплутатися. Загалом, скільки сцен заплановано на Республіці 2016?

А: Загалом шість: Головна, Сцена у Фортеці, Ратуша, Арт-двір, важка в тунелі і реггі стейдж. Багато і на будь-який смак 🙂

13101467_10209784053623933_2057001106_n

– Що нового по відношенню до минулих років буде на фестивалі? Інсталяції, виставки? Можливо, плануєте запросити когось з модних стріт-артерів світу?

А: Стріт-артери світу нас вже не дуже цікавлять, як не цікавить взагалі мейнстрім, хай їдуть до Києва, там, кажуть, комусь терміново треба 200 будинків в центрі розмалювати. Ми не відносимося до стріт-арту як до мистецтва декорації будинків, яке зараз шириться по Україні. Ми не відмовляємось від цього елементу фестивалю, але ми малюємо, якщо нам подобається проект. Наприклад, ми будемо розмальовувати літак Sessna 182, будемо розмальовувати двір в психіатричній лікарні, зупинки в Охтирці, дах майстерні, де працюють люди з вадами слуху. Тобто нас цікавлять соціальні проекти або цікаві та незвичні. Також ми плануємо цього року запросити архітекторів вуличного простору-майстерню “Пилорама” для створення на вулиці міста арт-об’єкту. Ще плануємо в рамках фестивалю покази одягу українських дизайнерів, які роблять колекції street wear і виставки.

13078383_10209784052703910_398310859_o

– Скільки вже є муралів та графіті в Україні завдяки фестивалю? Адже Республіка доклала руку не лише до Хмельницької області.

А: Ми не рахуємо вже, занадто багато. Можу сказати міста, в яких ми малювали: Кам’янець-Подільський, Хмельницький, Тернопіль, Київ, Вінниця, Запоріжжя, Одеса, Хотин, Чернігів. А взагалі-то ми дали потужний поштовх, наш проект успішно юзають в багатьох містах України, хтось краще, хтось гірше.

13112573_10209784052663909_163008367_o

– Зрозуміло, що оскільки долар виріс втричі, то й малюнків стало втричі менше. З якою основною проблемою стикалися при створенні муралів у місті? Скільки графіті планується створити у 2016-му році та де шукаєте фінансування?

А: Не знаю, як на мене їх стало втричі більше, якщо подивитись на Київ. Просто я не дотримуюсь ідеї, що треба малювати скрізь і до тих пір, поки ти не впадеш, або поки не розмалюєш все навкруги. Напевно, це якась наша риса, ми не можемо повішати на стіну 1 «ковьор», нам треба завішати коврами всю хату, так і зі стріт-артом – люди плутають стріт-арт з декоративною штукатуркою. Тому нам вже не цікаво. 5 років назад було цікаво, зараз я шукаю іноваційні проекти, цікаві ідеї, незвичні об’єкти, крутих молодих художників з новими ідеями. Скільки плануємо…не плануємо, ми не з тих, які можуть планувати. Ідеї проектів приходять спонтанно, так само і їх реалізація – зараз в мене є біля 10 цікавих ідей, а грошей я знайшов, щоб реалізувати дві, тому два об’єкти точно зробимо. А може завтра знайду кошти на інші ідеї, то буде більше і об’єктів. В такий час як зараз я намагаюсь жити сьогоднішнім днем і не робити планів. Фінансування шукаю скрізь, завдяки тому, що мене вже знають, я в залежності від проекту чи об’єкта можу шукати гроші у влади міста, чи бізнесових структур, чи своїх друзів, чи якщо лишаються кошти у фестивалю, витрачаємо їх.

– Чим ви заняті окрім фестивалю?

А: Купою соціальних, потрібних для різних міст та містечок України проектів, які я напридумував на свою голову, а тепер як чесна і відповідальна людина маю знайти кошти і реалізувати. Наприклад, це молодіжний хаб в Хмельницькому, ще треба розмалювати стіну двору в психіатричній лікарні в Скарженцях, розмалювати спортивну школу «Спартак» в Хмельницькому, автобусні зупинки в Охтирці, проект «Арт-двір», всеукраїнське прибирання, під час якого ми маємо стирати і замальовувати надписи вандалів у фортечних підвалах Кам’янця-Подільського, ще багато даю лекцій з фандрайзингу та створенню проектів у різних містах, ще організовую концерти муз.гуртів, ще я вхожу в комісію зі стратегічного розвитку міста Хмельницький, в раду при управлінні культури м. Хмельницький, в раду при управлінні Молоді і спорту м. Хмельницький…. ну і ще маю якось знаходити час, щоб заробляти гроші для сім’ї, виховувати сина і гуляти з дружиною.

– Знаємо, що інтригу треба тримати до кінця, проте сподіваємося, що ви привідкриєте пелену і насиплете трішки таємниць та секретів Республіки просто зараз: натякніть, що буде ексклюзивного цього року?

А: Ексклюзивного…ми привозимо англійський гурт Molotov Jukebox, в якому співає Наталі Тена, актриса з серіалу «Гра Престолів» та «Гарі Поттер», тому це буде цікаво і меломанам і фанам цього відомого серіалу. Далі в нас буде цікавий популярний і актуальний зараз (а не 10 років назад) німецький гурт KADAVAR з єдиним в Україні виступом. Завдяки співпраці з Посольством Швейцарії в Україні ми запросили гучний гурт Scream your name, який вже успішно виступив на всіх європейських фестивалях і вперше приїде в Україну. Буде ще одна велика сцена у Фортеці і ще багато сюрпризів, про які поки що ми не можемо розказати.

– Як розширюватиметься фест, можливо, ще щось на додачу до нього буде чи рамки трошки рухаємо в сторони? Республіка через, мінімум, 5 років це….

А: Ми розуміємо, що всі бажаючі вже не влазять, тому постійно утворюємо нові сцени, Ратушу – велику сцену на ній, Арт-Двір, цього року ставимо велику сцену у Фортеці. А там прийде новий день, то будемо думати. Ви ж бачите, що треба адаптуватись і до країни і до економічного стану і до багатьох факторів, тому враховуючи це, я не роблю плани на далеко, розгрібаю проблеми по мірі їх надходження. Яким буде фестиваль через 5 років, важко сказати, так само як важко сказати, якою буде країна через 5 років. Єдине, що можу сказати, що цікавих ідей, наснаги, запалу нам вистачить, щоб робити цікавий і атмосферний фестиваль, головне – щоб у країні мир був.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

04.05.2016 11:34
0Загрузка...

Топ відео

    Поки що немає матеріалів ...

Гарячі матеріали

    Поки що немає матеріалів ...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: