УКР
УКР
08.12.2015 12:43
Поділитися

Фільм “Ігри чемпіонів”: Третя світова на шаховій дошці

0

Українці дочекалися екранізації яскравої історії найвідомішого протистояння США та СРСР у сфері шахів, коли геніальний до безумства Боббі Фішер став тим єдиним, хто зміг похитнути радянську монополію.

igryi-chempinov-film

Іноді людині можна дійсно все, якщо вона достатньо геніальна, чи достатньо безумна.

При згадці про Холодну війну більшість людей уявляє ядерну зброю, залізну завісу та ідеологічне протистояння із численними спробами кожної зі сторін довести свою перевагу: на морі, на суші і у повітрі. Але, окрім польотів у космос та баталій на льоду, була ще одна сфера, в якій точилися запеклі бої, безкровні та інтелектуальні. Мова звичайно про шахи, де впродовж довгого часу радянська школа була гегемоном. Змінилася ситуація у 1972 році, коли тодішньому беззаперечному чемпіону Борису Спаському кинув виклик хлопець із Брукліну Боббі Фішер.

Здавалося б, фільм по шахам важко зняти цікаво, адже ця повільна гра може тягнутися годинами. Та режисер Едвард Цвік зробив все правильно у своєму фільмі “Ігри чемпіонів” (в оригіналі “Жертвуючи пішаком”). Він взяв за основу не лише славнозвісний матч Фішера і Спаського за титул чемпіона світу, а й розповів історію сходження зірки Фішера. Зрозуміти, що картина вдалася, можна досить швидко. Глядачі закохуються у Боббі (відмітимо прекрасну гру Тобі Маґвайра) відразу, як тільки він оригінально розкладає по поличках партію у шахи, немов військову сутичку. Пішаки перетворюються на автоматників, флангові атаки – на нальоти авіації, а глядачі, немов діти, заворожено слідкують за рухами маестро. Перше браво для Цвіка, саме такі моменти відрізняють гарні фільми від посередніх. Другі овації він заслужив за російськомовного Ліва Шрайбера. Виконуючи роль Спаського, актор сам проговорює репліки російською. Виходить подекуди смішно, але дуже душевно.

Головною ж дійовою особою фільму “Ігри чемпіонів”, звичайно, є ексцентричний Фішер. Річ у тім, що геніальність завжди ходить поруч із безумством. І чим дужче Боббі занурюється у світ шахів – тим важче йому залишатися при власному глузді. Ситуація ще більше загострюється, коли наближається матч за титул чемпіону світу. Істерія холодної війни перетворює вчорашнього ботана на суперзірку. За ним ганяються папараці, а молодь по всій країні записується до шахових гуртків. Коротше кажучи, у “Іграх чемпіонів” змальовується знайома кожному жителю СРСР картина, коли усю країну кидає з крайнощів у крайнощі. Сьогодні всі шахісти, а завтра – хокеїсти. Тягар слави лиш поглиблює хворобливий стан Фішера, і його друзі починають гадати, чи не ліпше все відмінити, поки ексцентричність геніальної людини не перейшла у психоз. Та хіба може супердержава, котра програє у В’єтнамі втратити ще одне поле бою, бодай і у чорно-білу клітинку? От і виходить, що шахіста не лікують, а задобрюють, виконуючи всі його забаганки.

Наскільки гуманно перетворювати явно недостатньо врівноважену людину на суперзірку, котра день за днем дивує всіх новими вибриками? Звичайно, у цьому є державна вигода. Та така система по ставленню до людини чимось нагадує радянську, хоча й протиставляє себе останній. Недаремно Спаський так легко переймається тривогою Фішера, яка передається немов грип у зимову погоду. Так чи інакше, людина стає всього лише інструментом політичної волі і не завжди витримує відповідне навантаження. Чи витримає Фішер – найбільш цікаве питання фільму. Матч за чемпіонський титул триває не одну гру і не один день. Це забіг на довгу дистанцію, що потребує відповідної концентрації. Але важко зосередитися, коли ти ледве контролюєш себе. Тому Фішер перетворює інтелектуальну баталію на щось фантасмагоричне. Через його вибрики Спаський міг не один раз зупинити турнір, але, за згадкою радянського гросмейстера, так перемагати він не хотів. В результаті вирішальна партія протистояння увійшла в усі підручники по шахам.

Дмитро Сидоренко, спеціально для “Ранок у Великому Місті”

08.12.2015 12:43
0Загрузка...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору