УКР
УКР
03.09.2015 17:08
Поділитися

Земля майбутнього, або який світ на нас чекає


Вчені розповіли про те, як парниковий ефект, танення льодовиків та інші наслідки людської діяльності змінять нашу планету.

cha108.ru

Джерело: cha108.ru

Екологи вже давно застерігають нас від неправильного поводження з природою. Про те, що людина повільно знищує Землю знають навіть діти, а парниковий ефект, танення льодовиків, вирубка лісів стали буденними заголовками у ЗМІ. Та чи можете ви хоча б уявити, яким же насправді буде світ, якщо перестороги вчених справдяться?

Більш-менш чітку картину проблеми танення льодовиків змальовують геологи, котрі регулярно відстежують зміну рівня світового океану. Та різниця рівня води у пару сантиметрів ніяк не збуджує уяву рядового українця. Інше діло заголовки на кшталт «Коли затопить Європу?». Щось подібне недавно видали у National Geographic, показавши як зміниться ландшафт планети, якщо розтануть усі льодовики. В такому разі рівень світового океану підніметься на 65 метрів. Великобританія втратить Лондон, Італія – Венецію, а Нідерланди та Данія майже повністю опиняться під водою. Для України прогноз більш оптимістичний. Більша частина країни вціліє, а під водою опиняться південні території та майже весь Крим. Не варто переживати за поля Херсонщини, ще до танення всіх льодовиків на півдні України буде красуватися справжня пустеля. Тож в результаті ми отримаємо чудові пісочні пляжі.

nationalgeographic.com

Джерело: nationalgeographic.com

Дехто вважає, що збільшення світового океану може врятувати людство від голоду, оскільки можливості сільського господарства значно поступаються запасам морів. Проте вчені застерігають оптимістів. Більшість викидів парникових газів абсорбуються саме морями та океанами, що робить їх все більш кислотними. В такій воді не зможуть вижити молюски та ракоподібні, тож ласувати креветками люди будуть навряд. А за ними пропадуть і багато видів риб, особливо хижаків. Однак, це жахи далеких днів, адже для позбавлення Землі усього льоду людству знадобиться більше 5000 років за нинішніми темпами, тож час «на подумати» у нас ще є.

А от суттєві кліматичні зміни ми з вами побачимо на власні очі вже до кінця сторіччя. Всім відомо, що парникові гази призводять до збільшення середньорічної температури. За підрахунками американських вчених, до 2100 року вона сягатиме 40° С (наразі навіть у тропічних лісах середня температура становить близько 26° С). Але не кожному відомо, що такі значення не новина для нашої планети. Останнього разу, коли Земля розігрівалася до подібних температур, в Арктиці росли пальми. Зазвичай люди уявляють собі наслідки глобального потепління як безкрайні пустелі, але правда в тому, що більша частина суходолу навпаки заросте тропічними лісами. За підвищення середньої температури дерева стануть значно більшими і вищими. Звичайно, багато видів рослин загине. А на перший план вийдуть ті, що легше переносять засуху. Подібні рослини не надто розповсюджені нині, але саме їм належатиме важлива роль відновлення лісів на планеті в майбутньому. Саме через це екологи так відчайдушно борються із вирубкою лісів, бо люди можуть позбавити Землю шансу на відновлення.

Indonesian landscape with Kayu Putih trees (Melaleuca leucadendra)

Джерело: wired.com

Також при зростанні температури ми втратимо більшість посівних земель та сільськогосподарських культур. До негативних факторів додасться й розбалансованість атмосфери. Наші нащадки стануть свідками таких штормів, порівняно з якими нинішні 10 балів здадуться легким бризом. Отже ми повинні бути готовими до того, що внаслідок суттєвих кліматичних змін, спричинених діяльністю людини, у майбутньому зникнуть безліч видів рослин і тварин. Досить цікавою є гіпотеза, що це нарешті серйозно підштовхне еволюцію, адже порожні ніші повинен хтось зайняти. Тому головними залишаються питання, хто це зробить, і чи буде у світі майбутнього місце для Homo sapiens?

Дмитро Сидоренко, спеціально для «Ранок у Великому Місті»

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

03.09.2015 17:08Загрузка...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам: