УКР
УКР
06.04.2015 15:54
Поділитися

Чи врятують “дохідні будинки” українців?

0

30868053_ml

Як в Україні стати власником житла? Скільки потрібно для цього заробляти? Де взагалі потрібно працювати, щоб стати щасливим володарем хоч маленької, але своєї квартири?

Можна з упевненістю говорити, що подібні питання хвилюють більшість українців. Безумовно, вам пощастило, якщо у вас є де жити, якщо квартира чи будинок дісталися у спадщину. Ще більш здорово, якщо вашого заробітку достатньо для покупки житла, або хоча б для оформлення іпотеки. Що взагалі-то теж подвиг. Відсотки банку грабіжницькі, отже, взявши іпотеку, “щасливчик” фактично купує кілька квартир. Більше того, власник “квартири у кредит” залежний від всіх негараздів фінансової системи країни.

Україні дісталася погана житлово-комунальна спадщина від СРСР, і сфера забезпечення своїх громадян житлом одна з таких. Реформи тут вкрай важливі. Спроби реформувати галузь робляться, проте ці спроби ні до чого не призводять, глобально вплинути на щось вони не можуть, а отже – питання “де і як” людині жити, ставити державі марно.

Ось, наприклад, державна програма “Доступне житло”. На 2015 рік передбачено 187 млн ​​грн, це при тому, що для виконання програми в 2015-му році необхідно 800 млн грн. Адже постійне недофінансування з одного боку і корупція в галузі – з іншого за роки існування програми призвели до того, що ефективність програми “Доступне житло” балансує на нульовій позначці.

За офіційною статистикою в черзі на квартири в Україні перебувають 815 тис сімей. За останні 10 років лише 8 тис з них, менше 1%, змогли оформити кредити зі знижками, тобто з компенсацією державою частини кредитного відсотка. І це тільки офіційні дані. Проте ми усвідомлюємо, що величезна кількість людей навіть не стає в квартирні черги, зважаючи на безглуздість цієї витівки.

Ще важлива деталь, програма “Доступне житло” не орієнтована на малозабезпечених, соціально незахищених громадян або людей з обмеженими фінансовими можливостями. Її завдання – допомогти придбати житло насамперед економічно активної частини суспільства. Але ймовірно в Україні кількість “економічно активного населення” занадто мала. Інакше як пояснити, що цього року видано всього 32 пільгових кредити, а в минулому за цей же час близько 50? Чи причини в іншому? Наприклад, у відсотках за кредит.

Іронія в тому, що в спеціалізованому державному закладі “Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву” кредити пропонують під 30% річних, тобто, дорожче, ніж у комерційних банках.

Питань багато. Але якщо не можна кожному забезпечити купівлю житла, може хоч вийде забезпечити оренду? Чому б і ні!

Наприклад, будувати багатоквартирні будинки для оренди з подальшим правом викупу квартири.

Так, саме з такою революційною пропозицією виступив Кабмін. Власне кажучи, у пропозиції будувати так звані дохідні будинки є логіка. У Європі, де в найманих квартирах проживають до 60% населення, будівництво та експлуатація “дохідних будинків” є стабільним і прибутковим бізнесом. Причому, будинки будуються для людей з різною купівельною спроможністю. Тому і в Україні такі проекти цілком можуть бути успішними.

Так вважають у Кабміні і пропонують будувати орендне житло в п’яти великих містах – Києві, Львові, Харкові, Дніпропетровську та Одесі. Але звідки кошти?

Нещодавно стало відомо про грандіозний проект фінансування доступного житла в Україні Китаєм. Меморандум про співпрацю, в рамках якого інвестори виділять Україні кредит у розмірі 15 млрд доларів США на розвиток вітчизняного будівельного ринку був підписаний Міністерством регіонального розвитку та будівництва спільно з китайською компанією CITIC Construction Co.

Китайська компанія виступить у ролі генерального підрядника-замовника з реалізації проектів, а їх підготовкою і втіленням у життя буде займатися міністерство. Для початку інвестори запустять в Україні пілотний інвестиційний проект вартістю 1 млрд дол. І цим пілотним проектом, як запевняють чиновники, стане саме проект “дохідного будинку”. Старт його намічений вже на цей рік.

Необхідне певне уточнення: китайські інвестори дають Україні під мінімальні відсотки кредит на будівництво доступного житла, а Україна наймає китайську компанію будувати. Дуже цікаво, тобто Китай дасть гроші сам собі, а платити відсотки буде Україна?

Однак у Мінрегіонбуді вважають такий “кредит” вкрай необхідним для України, адже за нинішніх темпів будівництва, кажуть у відомстві, ліквідувати квартирну чергу держава зможе лише через 100 років.

Так що ж вийде з цієї “дохідної” витівки, і для кого вона все-таки виявиться дохідною?

Залишайте свої думки у коментарях!

Андрій Булгаров,

гл. редактор сайту “Ранок у Великому Місті”

06.04.2015 15:54
0Загрузка...

Дивіться на ICTV

Зареєструйтесь

Увійти, використавши ваші дані

Забули пароль?

Відновлення паролю

Увійти через соц. мережу

ВГОРУ
Вгору