Літо 1977 року. Наверх приходить телефонограма. Пограбовано один із державних банків. Винесли півтора мільйона рублів. За крадіжку навіть 10 тисяч у той час загрожувала смертна кара. Хто ж міг наважитися на такий зухвалий злочин?
Резонансне пограбування сталося на вихідних. Усередині банку охорони не було. Як і камер спостереження, які б пролили світло на інцидент. Як же грабіжники потрапили до кімнати-сховища? Стіни та двері – броня! А от стеля – звичайна бетонна перегородка. Саме в ній правоохоронці виявляють дірку. Усе вказує на те, що крадії залізли до будівлі банку через вікно на третьому поверсі. Дістатися до нього можна, перестрибнувши із сусідньої будівлі.
Ось тільки виявлений отвір був настільки малим, що пролізти в нього міг хіба що підліток. Але хіба якийсь хлопчина зміг би підняти до стелі мішок із грошима, вагою 32 кілограми? І викинути через дірку.
Щоб з’ясувати це, влаштовують низку слідчих експериментів. Повторити цей трюк просять кількох досвідчених гімнастів. Але навіть пролізти в такий маленький отвір можуть не всі з них. Не кажучи вже про те, щоб піднятися із такою ношею аж до стелі. Крім того, на місці злочину слідчі знайшли парасольку. По суті, це був чи не єдиний речовий доказ. Як грабіжники використовували парасолю? Як виявилося, один із них, перш ніж лізти по канату і підіймати гроші, прив’язав до ноги парасольку. Щоб шматки бетону не падали на підлогу та не створювали шуму.
Слідчі впевнені: банк обчистив хто зі своїх. Хто ще міг знати про хисткості перегородок і місце зберігання грошей? Крім банкірів, підозрюють колишніх ув’язнених, які будували будинок банку 40 років тому. Невже крадіжку планували майже півстоліття?
Із вкрадених грошей, мільйон – новенькі купюри по 100 рублів, серії АІ. У всі союзні банки, ощадкаси, лотерейні кіоски, ювелірні магазини, надходить розпорядження – фіксувати кожну таку сторублевку. І про всі доповідати нагору.
Та от халепа! Напередодні цілу партію таких грошей встигли запустити в обіг. У пошуках крадіїв затримують тисячі невинних громадян, яким до рук потрапили купюри цієї серії. Але за кілька місяців масштабна операція таки дає результат. В одній із московських зберкас трапляється дивний інцидент. Молодий чоловік просить обміняти шість тисяч рублів на облігації. Каже, що гроші виграв у лотерею. Але в касирки такої суми не було. Попросивши чоловіка зачекати, вона йде за нестачею. Клієнту це здається дивним. Залишивши гроші, він втікає.
Уже через кілька днів його затримали. На допиті він видав двох своїх родичів-подільників.Операцію провернули три двоюрідних брати. Один з яких колись працював у банку та добре знав всі недоліки охоронної системи. На справу ж відправили найсильнішого та найспритнішого з братів. Аби витягти таку суму грошей, чоловік тренувався майже рік.
Трьом братам за пограбування банку світила смертна кара. Але в останній момент їх вирішили помилувати. Мовляв, занадто молоді і дурні. Але ось іронія випадку: указ про помилування дійшов до місця призначення через добу після виконання вироку.
Дивіться також: Хто і навіщо вкрав перстень циганського барона?