У Центральноафриканській Республіці вбили трьох російських журналістів. До цієї країни знімальна група приїхала, аби відзняти документальний фільм про діяльність нашумілої групи Вагнера – мілітарної групи російських найманців, які були помічені на Донбасі та у Сирії. Хто вбив журналістів?
Центральноафриканська Республіка до 1960 року була колонією Франції. Сьогодні це одна із найбідніших країн світу. Із 2013 року там триває збройний конфлікт на етнічному та релігійному ґрунті. Люди страждають від насильства, мародерства, нестачі питної води та їжі.
Із 2014 року в Центральноафриканській Республіці перебуває миротворча місія ООН. У 2016 році президентом держави став Фостен-Аршанж Туадера. Він обіцяв мир і порядок, але більшу частину країни досі контролюють озброєні угруповання. Насильство та бойові дії знову активізувалися, коли Франція вирішила вивести свої війська з країни. У жовтні 2017 року Туадера прилетів у Сочі. Путін зустрічатися з ним на камери не захотів і відрядив на переговори Лаврова.
Невдовзі після переговорів у Сочі Росія дістала виключний дозвіл ООН, на підставі якого почала постачати в раніше обкладену ембарго ЦАР зброю та боєприпаси, причому абсолютно безплатно. На початку цього року французькі та російські ЗМІ повідомили: крім зброї, Путін під видом інструкторів відправив у Центральну Африку найманців із так званої приватної військової компанії Вагнера. Це російське військове формування, діяльність якого не регулюється жодними законами, тобто формально його не існує.
Неподалік від столиці республіки – Бангі – «вагнерівці» нібито отримали у розпорядження резиденцію колишнього диктатора Бокасси, який у буквальному сенсі їв людей. Довкола вілли – 40 гектарів території. Російські посланці отримали потужний вплив – безперешкодний доступ до президента Туадери та контроль над його службою безпеки. То навіщо ж Путіну здалася найбідніша у світі нестабільна африканська країна?
Насправді Центральна Африка – не бідна. Крім запасів нафти, там також зосереджені величезні поклади урану, золота та алмазів. У минулому столітті канібал Бокасса задобрював світових лідерів дорогоцінними металами. Уряд Туадери вирішив нарощувати видобуток природних ресурсів та розробляти нові родовища. Але для цього потрібно відновити урядовий контроль над всією територією ЦАР. Туадера за допомогою росіян хоче отримати владу над країною, Путін бажає урану, золота та алмазів.
Можливо, саме цей аспект діяльності «вагнерівців» в Африці хотіли дослідити журналісти з Росії? Один із загиблих – Орхан Джемаль – досвідчений військовий журналіст, який, зокрема, побував і на Чеченській війні, і у Лівії, і на Донбасі. Він критикував Путіна за анексію Криму, вболівав за кримських татар, за Україну в цілому. Останнім часом він детально копав про незаконні військові формування Росії. Український журналіст Айдер Муждабаєв був знайомий із Орханом. У причетності до вбивства знімальної групи у ЦАР він підозрює саме російських найманців в Африці.
Утім, у Росії озвучують й іншу версію – вбивство заради пограбування. Мовляв, у журналістів була дорога техніка та кілька тисяч доларів – легка здобич для місцевих бандитів. Водночас речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, мовляв, неясно, що там робили ті журналісти, і їхали вони, мовляв, зовсім не у той бік, де працюють так звані «російські інструктори». Судячи із її завзяття кинути тінь на загиблих, версія про так зване пограбування виглядає ще більш притягнутою за вуха.
Більше дивіться у відео
Дивіться також: В Україні полюють на громадських активістів