Чи реально знизити вартість бензину в Україні [ВІДЕО]

Акції протесту «жовтих жилеток» у Франції досягли перших результатів. Уряд пішов на поступки у питанні введення нових акцизів на пальне. Які висновки з цієї історії має зробити український уряд, та чи реально знизити вартість бензину в Україні?

бензин фото

Що відбувається у Франції?

Півроку не піднімати ціни на пальне. Таке пообіцяв французький уряд протестувальникам, яких називають «жовтими жилетами» завдяки характерним жилетам дорожніх служб. Протести спалахнути три тижні тому через плани французького уряду ввести нові акцизи на пальне, що автоматично привело б до здорожчання бензину і дизеля. Активісти проводили мітинги, пікетували урядові установи, перекривали траси, а найзавзятіші бились з поліцією та палили машини. Дійшло до барикад та наметів на вулицях Парижа. Як наслідок, сотні затриманих, число поранених перевалило за 700, а 3 людини загинули.

Також дивіться: Путін може перекрити Україні пальне?

Спочатку французька влада і чути не хотіла про поступки. Але градус протестів тільки зростав. Слідом за вимогою не піднімати ціни на горючку, активісти стали вимагати відставки уряду та президента Еммануеля Макрона. Врешті, Макрону довелося серйозно зайнятися проблемою збереження влади і скасувати найближчі закордонні поїздки. А уряд пообіцяв не піднімати ціни ще півроку. І хоча протестувальники вже заявили, що цього їм замало, варто віддати їм належне – крига скресла і тепер ініціатива на їхньому боці.

Дехто може провести паралелі з нещодавніми протестами «євробляхерів» та водіїв маршруток. Крім халявних машин, вони ще й вимагали дешевого пального. Але причини здорожчання пального у Франції та в Україні трошки різні.

Франція має розвинену нафтовидобувну та нафтопереробну промисловість. Підвищення акцизів на горючку – це намагання уряду Франції отримати швидкі гроші. Люди ж чекали від Макрона та його команди зниження податків, залучення інвестицій та створення нових робочих місць, що в перспективі дало б і приріст в бюджеті.

А що в Україні?

В Україні ситуація трохи інша. Нафтовидобування у нас практично немає, а нафтопереробка у жалюгідному стані. Майже всі нафтопродукти доводиться імпортувати. Ціна на пальне в Україні передусім залежить від курсу долара та світових цін на нафту.

Але це не означає, що задля зниження ціни на пальне Україна нічого не може зробити. Передусім, необхідно фактично з нуля створити нафтовидобувну галузь. Власна нафта у нас є. Її мало, але й ці поклади майже не розроблені. Оскільки видобуток нафти річ не дешева, для цього потрібно залучати іноземних інвесторів. А щоб вони прийшли і вклали гроші, потрібні прозорі податки, чесні суди та відсутність корупції. А також зменшення акцизів на використання надр. Разом з тим, потрібно модернізувати та запустити українські нафтопереробні заводи. Зрештою, це дозволить досягти енергонезалежності України і, звісно, знизити ціни на пальне. Знадобиться на це не один рік, тому починати потрібно просто зараз.

Також дивіться: Експерт розповів, як українців дурять на заправках

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ