Путін може перекрити Україні пальне?

В Україні зовсім скоро може виникнути значний брак бензину, дизпалива та автогазу. Справа в тому, що третину усього пального та скрапленого газу, що є на українських автозаправках, ми імпортуємо з Білорусі. Вона, в свою чергу, купує нафту у Росії на пільгових умовах, переробляє її на своїх нафтопереробних заводах та продає нам. Проте Путін може примусити Білорусь обмежити торгівлю з Україною.

газові труби фото

Зокрема пригрозивши забрати ті ж пільги на неперероблену нафту. Та чи піде на це Лукашенко? Адже бюджет республіки значною мірою наповнюється саме за рахунок продажу пального в Україну. До Білорусі з нашої держави надходить кілька мільярдів доларів на рік, і такий ласий шматочок вартий навіть суперечки з непередбачуваним Путіним.

4 роки війни, анексія Криму, українські політв’язні в російських в’язницях – а ми все ще купуємо російське пальне. Експерти кажуть: про формування резервів нафтопродуктів в Україні говорять вже понад десятиліття, проте все обмежується лише загальними фразами та концепціями, які не реалізуються, а терміни початку формування цього резерву щоразу переносяться.

Попри це, в Україні функціонують і 2 власні нафтопереробні заводи. Наприклад Шебелинський газопереробний завод, що належить НАК Нафтогаз України, однак є дуже малим підприємством, яке займає всього 3% ринку. І ще один – Кременчуцький нафтопереробний завод, що належить групі Приват. Та чому  не справляються українські підприємства? Чи, може, наша продукція гіршої якості?

«Трейдери, учасники ринку, із задоволенням будуть купувати українську продукцію, вона відповідає зараз стандарту Євро-5, воно таке ж, як литовське пальне, білоруське, російське. Не гірше. А навіть взимку випускають взагалі арктичну марку пального, дизельного, яка взагалі краща за характеристиками, ніж будь-який імпорт. Але в завод треба інвестувати, щоб він був економічно більш сильним. Але цього немає», – розповідає експерт з енергетичних питань Сергій Куюн.

За словами експертів, за останні 4 роки через значне підвищення цін на пальне чимало українських водіїв перейшло на скраплений газ. І тому споживання бензину впало більш ніж на третину, натомість споживання автогазу суттєво виросло. Саме тому ми імпортуємо аж 70% скрапленого газу, решту виробляють в Україні. Раніше бензин до України імпортували переважно з Румунії. Фахівці кажуть, що таку співпрацю було б доцільно відновити.

«Дуже багато нафтопродуктів у Чорному морі. Є румуни, з якими ми майже перестали співпрацювати і постачати румунський бензин і дизельне пальне. Чому не поновити цей напрямок. Це по 50 тисяч на місяць по 2-3 танкери і ми вже південний регіон по споживанню закриємо. Є поляки, є Угорщина. Навколо України є багато нафтопереробних заводів», – коментує аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко.

Схоже, якщо Путін таки вирішить дотиснули на Лукашенка і позбавити Україну палива, ми маємо кілька запасних шляхів. За словами експертів, кризову ситуацію можна буде подолати щонайбільше за тиждень і просто купувати в інших експортерів фактично за тими ж цінами.

Дивіться також: Через зростання цін на нафту в Україні можуть подорожчати продукти і проїзд

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ