Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан знову не на жарт розійшовся – сусідська держава ініціює перегляд підтримки України в НАТО. Усе через мовну норму в українському законі про освіту. Чим закінчиться шантаж України по-угорськи, та як відреагували на атаку Орбана в Північноатлатичному альянсі?
Віктор Орбан – це старий-новий прем’єр-міністр Угорщини і друг Путіна, який вирішив, що НАТО – це найкращий майданчик для шантажу України. У листі до Альянсу угорські урядовці скаржаться, мовляв, Київ знахабнів і будує націоналістичну державу, яка загрожує Угорщині.
Йдеться про статтю 7 нового закону про освіту, який передбачає навчання у школах українською мовою, починаючи з 5 класу. Угорщина вважає статтю порушенням прав нацменшин та вимагає її скасувати. Україна стоїть на своєму і заявляє, що закон жодних прав нацменшин не порушує. Угорщина використовує свій статус члена НАТО, закликає переглянути програму підтримки України в рамках Альянсу.
Чи треба вирішувати суперечності про мову в рамках військово-політичного Альянсу? На Парламентській асамблеї НАТО, яка днями відбулася у Варшаві, угорська атака на євроатлантичні прагнення України обговорювалася дуже жваво. Делегати від Литви та Канади закликали Угорщину не використовувати НАТО як інструмент вирішення проблем між двома країнами. Як відомо, Угорщина вже тричі блокувала засідання комісії Україна-НАТО на рівні міністрів. Допомогти у розв’язанні угорсько-української суперечку вирішили поляки.
Генсек радить «якнайшвидше вирішити питання». Це означає – розбиратися самим. Разом з тим, шантажувати Україну втратою підтримки з боку НАТО в Угорщини навряд чи вийде з тієї простої причини, що багато країн-членів Альянсу засудили таку поведінку угорського уряду. Та й підсумкова декларація Парламентської асамблеї НАТО, в якій підтримують надії України та Грузії на членство, говорить сама за себе. Урешті-решт, головною темою зібрання у Варшаві стала не угорська атака на Україну, а агресивна зовнішня політика Путіна та стратегія поведінки Альянсу з Росією.
Загалом Парламентська асамблея НАТО підтвердила принцип «стримування та діалогу» з Росією. Водночас більший акцент ставився, все ж таки, на першому. Польща як передова країна Альянсу на Східному фланзі НАТО готова виділити два мільярди доларів на будівництво постійної військової бази США в рамках збільшення контингенту військових зі Штатів у 2018 році, повідомляє видання Politico. На можливу появу американської військової бази у Польщі різко відреагували у Путіна – його вусатий прес-секретар назвав це експансією НАТО в бік Росії та пригрозив «наслідками». Що це будуть за наслідки – відомо одному Путіну.
Більше дивіться у відео
Дивіться також: Угорщина погрожує заблокувати Україні вступ до НАТО та ЄС