Угорщина продовжує загострювати конфлікт з Україною. Будапешт погрожує заблокувати вступ Києва до НАТО та ЄС. У чому причина такої поведінки сусідської країни?
Після численних провокаційних заяв щодо угорської автономії на Закарапатті та жорсткої критики українського закону «Про освіту», Будапешт, схоже, перейшов від слів до дій. Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан погрожує: без поступок перед Угорщиною Україна може і не мріяти про членство в НАТО та ЄС.
Офіційно Будапешт заявляє: Угорщині не подобається новий закон України «Про освіту», що встановлює навчання в українських школах державною мовою, починаючи з п’ятого класу. Примітно, що у самій Угорщині українських шкіл взагалі немає. Але прем’єр Орбан обурюється, мовляв, освітнім законом Україна притісняє угорську меншину і нібито порушує європейські цінності.
Раніше ми писали, що Угорщина погрожує Україні переглядом асоціації з ЄС
Запевнення Києва, що викладання угорською мовою в Україні зберігається, на Будапешт не вплинули. Ба більше, МЗС Угорщини намагалося переглянути Угоду про асоціацію між Україною і ЄС та навіть покарати нашу державу санкціями. Нині Будапешт блокує засідання комісії Україна-НАТО, яка необхідна як Європі, так і Україні, аби протистояти російській агресії. Експерти переконані: поведінку Будапешта пояснюють хиткі рейтинги Орбана. Угорці невдоволені високим рівнем корупції в країні та низькими зарплатами. Парламенстькі вибори – менше ніж за півроку, опозиційні партії Угорщини заявили про об’єднання задля перемоги над Орбаном. Тож, аби втриматися у кріслі прем’єра, Орбан обрав тактику війни із зовнішнім вигаданим супротивником.
«Партія «Фідес», яка сьогодні має більшість в парламенті, хоче її зберегти і, можливо, збільшити результат за рахунок голосів, які належали правій партії Йоббік, тобто це внутрішньополітична боротьба», – вважає політолог Євген Магда.
Варто зазначити, Орбан має тісні стосунки із президентом Росії Путіним. Тільки за цей рік Путін навідувався до Будапешту вже двічі – за останні кілька років жодна європейська держава так часто не приймала президента країни-агресора. Угорщина хоче отримати від Росії допомогу для зведення нової атомної електростанції. Ціна питання – 10 мільярдів євро, що мають надійти з Москви. Для Путіна ж з’їздити до Європи – іще один привід показати, мовляв, у нього там – друзі. Експерти ж вказують: стосунки Орбана і Путіна далекі від теплих, керівники обох держав намагаються використати одне одного.
Експерти переконані: після парламентських виборів в Угорщині – у квітні наступного року – напруження між Києвом та Будапештом спаде. А євроатлантичним прагненням України, якщо щось і загрожує, то точно не Угорщина.
Більше дивіться у відео
Дивіться також: Росія нацьковує Угорщину на Україну