«Україна може забути про інтеграцію до Європи». «Ми плануємо ініціювати перегляд угоди про Асоціацію Україна-ЄС». «Це – брутальне порушення прав людини, брутальне порушення прав меншин, і це брутальне порушення Угоди про асоціацію». Усі ці слова належать угорським високопосадовцям. Обурив їх новий український закон про освіту.
Про те, що претензії безпідставні, говорити не буду – про це вже й так чимало сказано. Мене більше цікавить, чому Угорщина не добирає слів на адресу України.
Зараз в Угорщині влада належить коаліції «Фідес», яка об’єднує дві найбільші партії – «Європейську народну партію» та «Центристський демократичний інтернаціонал». Попри свої назви, ці партії тяжіють до правих, консервативних, націоналістичних поглядів. Незабаром в Угорщині вибори. Аби завоювати прихильність громадян, потрібно продемонструвати неабияке піклування інтересами Угорщини.
Проте, вибори – це не єдина причина різкої риторики угорських політиків. В Угорщині, напевно, найбільш пропутінська влада з усіх країн ЄС. У цьому легко пересвідчитись, лише звернувшись до фактів.
Від самого початку агресії Росії проти України угорський уряд заявляв, що він не хоче вплутуватись у геополітику, а лише прагне зберегти добрі стосунки з Росією. Іншими словами, Угорщина натякнула, що готова закрити очі на будь-які дії Росії, включно з вторгненням у суверенну державу. Угорський прем’єр Віктор Орбан регулярно зустрічається з Путіним. За останні 4 роки Путін тричі літав у Будапешт, а Орбан два рази був у Москві. Угорщина всіляко пручалась запровадженню санкцій проти Росії і постійно висловлюється за так звану «нормалізацію» відносин. І це попри те, що дії Росії щодо самої Угорщини не можна назвати дружніми.
Чому? Бо лояльність можна купити. Так, наприклад, у квітні 2014 року, коли Росія вже окупувала Крим та розпалювала полум’я на Донбасі, Орбан отримав у Москві кредит на 12 мільярдів доларів. Або вже цього року в Будапешті країни підписали нову угоду на постачання газу з Росії до Угорщини на вигідних умовах. Підтримують угорці й побудову газогону в обхід України «Турецький потік».
Як сумлінний партнер Угорщина відпрацьовує економічні та бізнес-преференції від Росії. Вона лобіює інтереси Москви в ЄС, підточує стабільність союзу, а також допомагає блокувати інтеграцію сусідів, таких як Україна чи Молдова, до Європи. Якщо приводів для цього нема – їх варто вигадати. Як то закон про освіту.
Шеф-редактор проекту «Ранок у Великому Місті» Костянтин Ігнатчук