УКР
УКР

75 років тому в окупованому нацистами Києві відбувся футбольний поєдинок, який увійшов в історію як «матч смерті». Німці, зазнавши розгромної поразки, розстріляли суперників прямо на полі. Такою була версія радянської пропаганди. Що ж насправді відбулося підчас того футбольного матчу?

Літо 1942-го. Вулиці окупованого нацистами Києва обклеєні афішами: футбольний матч київського «Динамо» проти елітної команди військово-повітряних сил Третього Рейху «ФлакЕльф». На кону – життя футболістів «Динамо», яким окупанти у перерві матчу наказують програти. Та мужні динамівці грають за честь свого клубу та батьківщини. Німці зазнають нищівної поразки – 5:1. Одразу після матчу з вигуками «Як ви сміли осоромити арійську расу» усіх 11 українських футболістів хапають жандарми, відвозять у Бабин Яр і розстрілюють.

Цей сюжет покладено в основу відомого радянського фільму 1962 року «Третій тайм». Після виходу стрічки про «матч смерті» заговорив увесь світ. Це змусило прокуратуру німецького міста Гамбурґ у 1974році порушити кримінальну справу за фактом вбивства українських футболістів. Розслідування тривало більше 30 років. Його результати приголомшили усіх.

Раніше ми писали, що Радянська влада розстріляла мітингувальників, а на тому ж місці влаштувала вечір танців

Футбольний двобій між українською та нацистською командами дійсно відбувся 9 серпня 1942 року. Проте радянська пропаганда перекрутила, як повелося, усі факти. По-перше, грало не «Динамо», а команда київського хлібозаводу «Старт». Та й протистояли їм на полі не професійні футболісти, а аматори-зенітники. Ще один поширений міф – у складі динамівців начебто були росіяни. У фільмі «Третій тайм» радянська пропаганда навмисне замінила справжні імена гравців-українців – Трусевича, Мельника, Клименка та Гончаренка на типово російські – Дугін, Гаврілов, Кірілов, Зайцев. І головне – ніхто з українських футболістів за перемогу над нацистами життям не поплатився. Більшість з них дожили до глибокої старості. Та і сам матч проходив у доволі дружній атмосфері, про що свідчать архівні фото.

Тож розстріл футболістів – чергова вигадка радянської пропаганди. Нині кремлівська пропаганда продовжує штампувати ідеологічні фейки. Так напередодні «Євро-2012», що відбувалося в Україні та Польщі, у прокат вийшла скандальна російська стрічка «Матч». Сценарій написав дехто Тимофій Сєргєйцев. Саме він у 2004 році розробляв передвиборчу програму Віктора Януковича та вигадав ідею поділу українців на 3 сорти. Російський фільм «Матч» не тільки повторював фальшиві радянські міфи, але й показав українців підступними зрадниками. У 2014 році цей фільм заборонили для показу на території України.