Пропозиція Кремля виміняти в України «окупований Крим на окупований Донбас» пролунала в кулуарах Мінська в перші роки війни, а потім час від часу випливала в російське та українське медіаполе. Москва навіть пропонувала «купити Крим» чи «віддати їй півострів в оренду». Зараз на пропагандистських шоу вже почали готувати російське населення до повернення Криму. Але чи врятує це імперію від колапсу?
«Путін і його наступники будуть змушені практично одночасно повертати захоплені землі: Німеччині – Кенігсберг, Україні – Крим, а Японії – Курили. Донбас «повернеться» в Україну трохи раніше за Крим. Крім того, із грошей російських олігархів, реквізованих на Заході в рамках санкцій та санації, Росії доведеться компенсувати Україні величезні збитки, нанесені під час окупації Криму та Донбасу. Лише після цього Японія та Україна підпишуть мирні договори з Росією», – вважає політолог Віктор Небоженко.
Збройні сили України наростили зуби, санкційний тиск на Кремль зберігається і посилюється, міжнародна ізоляція Росії поглиблюється. Усередині Росії іскрить на Північному Кавказі та Кабардино-Балкарії, а росіянами все впевненіше ширяться протестні настрої. Невдоволення в окупованому Криму теж зростає, навіть попри збудований міст, якому природа дає мало шансів уціліти. Рівень невдоволення збільшується і серед російських багатіїв, які ризикують втратити награбоване через санкції, які до повної деокупації Донбасу і Криму не знімуть.
Останні події на північному Кавказі свідчать, що боротьба між групами впливу в Кремлі посилюється, кажуть експерти. Цікаво, чи відчуває агресор наближення часу розплати? Слабкість позицій Путіна штовхає його на останній бій – українські вибори. Якщо Путін програє і цю битву – Росія продовжить колапсувати з новою силою.
Колишній член уряду Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко в коментарі виданню «Обозрєватєль» вказує на зміну риторики кремлівських пропагандистів. Появи законопроекту про кримінальну відповідальність для тих, хто вчиняв злочини проти держави на окупованому Донбасі та в Криму викликала реакцію федеральних каналів, і там чи не вперше з моменту анексії допустили, що півострів доведеться повернути Україні.
Сенченко вважає тезу про гіпотетичне повернення Криму Україні способом тестування громадської думки росіян. Так би мовити, заздалегідь зондують медіаполе, готуючи до неминучого, а коли путінська конструкція влади захитається від санкцій – тоді й почнуться прямі переговори про повернення окупованого півострова. Утім, трактувати пропагандистську риторику, яку описує політик, можна і як обробку кримчан страхом перед так званою «київською хунтою», що однак не відміняє факту – невже на федеральному каналі хтось міг зойкнути про український Крим. Так чи інакше, але Україні треба бути готовою до повернення окупованих територій, адже це може статися в будь-який момент – значно раніше, ніж здається.