Крим український, а Росія – окупант. Саме так визначається статус Криму згідно з оновленим проектом «Кримської резолюції» Генасамблеї ООН. Тепер документ має пройти загальне голосування у грудні. Він вкотре на міжнародному рівні підтвердить окупацію Криму Росією.
«Це доволі сильний дипломатичний документ, який засвідчує підтримку позиції України у протистоянні з Росією щодо анексії Криму з боку багатьох держав», – каже експерт з питань міжнародної політики Ілія Куса.
Згадана резолюція є якоюсь мірою особливою. Офіційно вона називається «Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна». І у ній вперше поіменно згадують українських політв’язнів, а саме: Олега Сенцова, Володимира Балуха та Еміра-Усеіна Куку. Такі уточнення взагалі не притаманні подібним резолюціям. Конкретні імена раніше згадувалися лише двічі: щодо правозахисника Нельсона Мандели та опозиціонерки з М’янми – Аун Сан Су Джі. Тобто це винятковий випадок.
Новий проект резолюції включає в себе й низку інших особливостей резолюції. Вона наголошує на забороні призову до лав Збройних сил РФ на окупованій території.
Варто підкреслити, що резолюції по Криму приймають не вперше. Та чи можна сказати, що цього разу «світові рекомендації та занепокоєння», врешті, спрацюють, і Росія відступить?
«Резолюціями війну виграти не можливо. Безумовно, було багато резолюцій і Європарламенту, і Парламентської асамблеї Ради Європи, і інших організацій. Це важливо для того, щоб фіксувати усі злочини, які здійснює Росія», – вважає експерт з питань зовнішньої та безпекової політики Олександр Хара.
Резолюцію, яку склала українська делегація, цього разу підтримали 67 країн-членів ООН, 26 держав виступили проти, і аж 82 утрималися. Проти, зокрема, проголосували: Білорусь, Вірменія, Китай, Індія, Сирія, Молдова, низка інших держав та Російська Федерація. І Росія не виконала умов жодної із так званих «кримських резолюцій», які ухвалювалися в минулі роки на Генасамблеї ООН.