Чому СРСР програв США у битві за Місяць?

США та Радянський Союз вели запеклу боротьбу за підкорення космосу. Тривалий час СРСР впевнено тримав лаври першості, але в підсумку – головну битву програв. Чому ж американці першими дістались Місяця?

Липень 1945 року. Лідери США, Великобританії та Радянського Союзу зібрались на конференції у Потсдамі, аби узгодити новий світовий порядок після закінчення Другої світової війни. Своєю заявою на зустрічі Сталін приголомшив присутніх. За прикладом Німеччини, вождь СРСР запропонував поділити на сфери впливу і Місяць. Спочатку усі вирішили, що Сталін трохи не в собі. Але коли розорена війною країна почала витрачати мільярди на підготовку до захоплення Місяця, американці вирішили не відставати. Так почалась запекла космічна дуель двох наддержав.

За планом Сталіна, Місяць мав стати військовою базою СРСР. Це був ідеальний майданчик для запуску на Землю ядерних ракет. Такий вигідний військовий плацдарм дозволив би Радянському Союзу диктувати усім свої умови. Після того, як у 1957-му СРСР вивів на орбіту штучний супутник, а у 1961-му Юрій Гагарін ще й став першою людиною, яка підкорила космос, Вашингтон охопила паніка. Усі розуміли: СРСР – не блефує. На черзі у совєтів – прибрати до своїх рук Місяць. Не зволікаючи, американський президент Джон Кеннеді проголосив, що висадка людини на Місяць – це національне завдання номер один. Для програми не пожаліли вражаючі на той час 20 мільярдів доларів, адже на кону – не тільки престиж, але й безпека країни.

Наприкінці 60-х космічна гонка за Місяць вийшла на фінішну пряму. Радянський Союз, який завжди був на крок попереду американців, врешті цю битву програв. У 1969 році американець Ніл Армстронг першим ступив на поверхню Місяця. Аби зберегти обличчя, радянська пропаганда поширювала безглузді чутки: мовляв, ніякого польоту Армстронга не було і американці ввели увесь світ в оману підробними глянцевими світлинами.

Втім, СРСР свого принципового суперника наздогнав лише у 1972-му. Але ейфорії від підкорення Місяця не було. Основною причиною поразки називали конфлікт двох легендарних радянських конструкторів – Сергія Корольова та Валентина Глушка. Інженери ніяк не могли домовитись, який двигун та паливо краще підійдуть для космічного корабля «Союз». Кожен з інженерів представляв власне конструкторське бюро і був зацікавлений, щоб саме його розробки використали для експедиції на Місяць. В підсумку, у запеклих суперечках був втрачений дорогоцінний час.

Більше дивіться у відео

Також дивіться: Чому легендарний космічний корабель «Буран» здійснив лише один політ у космос?

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ