За несплату комунальних послуг в українців можуть відібрати житло
Українці можуть залишитися без даху над головою. У тих, хто нехтує своєчасною оплатою за комунальні послуги, можуть відібрати майнота навіть житло.
«Згідно з процедурою, забирають спочатку рухоме майно, якщо цього недостатньо, щоб погасити борг, забирають нерухоме майно, якщо таке є», – розповідає адвокат Іван Ліберман.
Сьогодні в Україні діє спрощена система стягнення боргів, відтак будь-який ЖЕК може подати до суду на боржника. Судовий припис про стягнення майна видається без судового засідання і заслуховування сторін. Тому боржник, у якого, наприклад, збираються заарештувати автомобіль чи побутову техніку, дізнається про це вже тоді, коли у двері постукає виконавча служба. Щоправда, прийти до вас можуть лише тоді, якщо ви заборгували «комуналку» на суму у 10 мінімальних зарплат. Нині це близько 35 тисяч гривень. Проте не будь-яке майно вилучатимуть.
«Не забираютьхолодильник, корову, якщо така є, сінодля корови до сходу першої трави, консервацію на 3 місяці, взуття, стоптане більше ніж на 50%,один комплект теплого одягу і двакомплекти літнього одягу. Усе інше забирають», – розповідає адвокат Іван Ліберман.
А коли ваші борги за комунальні послуги перевищать 35 тисяч, у вас відберуть навіть житло. Виключень немає, навіть якщо в помешканні живуть малолітні діти та люди з інвалідністю. Після арешту майна виконавчою службою ще є час погасити заборгованість. Утім, якщо боржник цього не зробить, майно та навіть квартира підуть з молотка на аукціоні. Усі виручені кошти автоматично підуть на сплату вашого комунального боргу, залишок коштів віддадуть боржнику. Та варто бути готовим до того, що на таких торгах початкову вартість за вилучене майно поставлять мінімальну, відтак, дороге житло можуть продати значно дешевше.
Та все ж, навіть за наявності великих боргів, виселення і конфіскації майна можна уникнути шляхом реструктуризації. Це коли ви укладаєте з надавачами послуг договори про щомісячне рівномірне погашення боргу, а також зобов’язуєтеся своєчасно сплачувати поточні платіжки.
«Наш алгоритмпередбачає розстрочку заборгованості до 24 місяців, тобто,залежно від суми боргу, можна розстрочити борг на той чи інший період. У такому випадку борг не збільшується і до суду ми не звертаємося», – коменує заступник гендиректора Центру комунального сервісу Києва Валентина Дубовик.
Якщо ж ви намагаєтеся сумлінно платити за комуналку, але це боляче б’є по кишені, можновладці рекомендують оформити так звану виплату частинами.
«У Вас є договір на постачання комунальних послуг з усіма підприємтсвами–виконавцями послуг. Ви пишете туди заяву, вони вам роблять розстрочку платежу, замість місячного нарахуваннявони вам виставляють до сплати лише половину. І вже після закінчення опалювального сезону невиплачені сумирозкладають на неопалювальний період», – розповідає міністр соціальної політики України Андрій Рева.