Українців хочуть затягнути у кредитне рабство?

Напередодні Верховна Рада прийняла закон про відновлення кредитування. Дописувачі у Фейсбуці занепокоєні. Мовляв, спадкоємці будуть зобов’язані повертати борги в банки, а поручителі замість реальних позичальників. Як не втратити свою власність? І чи дійсно новий закон вводить так зване кредитне рабство?

працівник банку

У соцмережах громадяни обговорюють новий закон щодо відновлення кредитування. Начебто спадкоємці зобов’язані виплачувати кредити померлих позичальників. Не вистачає грошей – віддавай своє майно. Юристи заспокоюють: насправді це лише зобов’язує людину, яка вступила у спадок, отримати свідоцтво. Така норма існувала і раніше щодо нерухомого майна, тепер вона стосується і боргів у банках.

«Приймати чи не приймати спадщину – це право, а не обов’язок для спадкоємця. Якщо він приймає квартиру, машину, інше майно, то відповідно він стає правонаступником померлої людини. І приймає в тому числі і його борги, і його кредити, і його фінзобов’язання», – розповідає юрист Юрій Бєлоус.

За даними Нацбанку, майже 60% усіх виданих кредитів є проблемними. Відтак тягар безвідповідальних боржників лягає на плечі платників податків. Як запевняє нардеп Руслан Демчак, новий закон направлений на те, щоб прибрати прогалини в законодавстві щодо безконтрольного кредитування. Мовляв, аби боржники не змогли ухилятися від своїх фінансових зобов’язань перед кредитором.

Також посилюються вимоги до кредитних поручителів. Згідно із законом, поручительство – це одна із форм, яка забезпечує виконання зобов’язання. Існують випадки, коли особа, яка планує отримати кредит у банку, вписує ім’я свого поручителя без його дозволу. Якщо вам телефонують з банку і намагаються тиснути за допомогою вас на боржника, мовляв, хай він поверне гроші, але ви про цей борг навіть не чули, – знайте, це не має під собою правових підстав. Тому що ви повинні дати на те свою письмову згоду.

За словами юриста Юрія Бєлоуса, поручитель буде відповідати за боржника у рамках тієї суми, на яку від підписував договір. До прийняття закону, якщо відсоткова ставка збільшувалася, поручительство припинялося. Тепер, якщо банк вирішить підвищити ставку, на прийняття рішення  позичальнику дається 30 днів. Однак є одна умова: у разі відмови потрібно виплатити  всю суму одразу. Для повернення грошей дається не більше ніж 30 днів. При цьому законодавці обіцяють, що буде встановлений граничний максимум відсотка. Тобто безрозмірно його підвищувати не будуть, обіцяють в Раді.

У Нацбанку вважають, що нововведення покликане зменшити ризики для кредиторів. Планується, що це призведе до зниження процентних ставок задля доступності кредитів для населення та бізнесу. Закон набуде чинності через три місяці після його опублікування. А поки є час боржникам оцінити ризики та все ж таки повернути заборгованість.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: Кредитні спілки змушують українців сплачувати не надані кредити

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ