Україна могла стати незалежною ще 100 років тому

Російська пропаганда стверджує, мовляв, Україна – це штучна держава, яка до розпаду Радянського Союзу ніколи не була незалежною. А чи знали ви, що якби не прорахунки української політичної еліти у 1917, сьогодні ми могли б святкувати не 26, а 100 річницю незалежності України?! Як Україна втратила свій шанс на незалежність століття назад, і які уроки варто почерпнути сьогодні з тодішніх подій?

Лютий 1917. Після капітуляції у Першій світовій війні у Російській імперії відбулась революція. Цар Микола ІІ зрікся престолу, і його разом з усією сім’єю розстріляли. Тим часом в Україні створили власний орган влади – Центральну Раду. Її очолив професор Михайло Грушевський.

Проте Грушевський разом з іншими керманичами Центральної Ради не поспішали відокремлювати Україну від Росії. У червні 1917 Рада ухвалила Перший Універсал, у якому чітко вказувалось: Україна є автономією у складі Росії. У Другому Універсалі Центральна Рада навіть пішла на поступки російській владі, віддавши їй право затверджувати склад уряду України – Генерального Секретаріату.

Ситуацію змінив жовтневий переворот 1917. Практично одразу після більшовицького перевороту Центральна Рада ухвалює Третій Універсал, в якому проголошує створення Української Народної Республіки. Проте в його тексті крився парадокс: з однієї сторони, УНР залишалась автономією Росії, з іншої – Україна не визнавала нову владу більшовиків.

Аби придушити прагнення українців до незалежності, Москва вербує та фінансує групу змовників у проросійському Харкові. Посіпаки Кремля скликають «собраніє Совєтов», називають себе легітимною владою і проголошують створення так званої радянської України зі столицею, звісно, у Харкові. Новостворені українські більшовики одразу кличуть в Україну російські війська, мовляв, захищати ідеї комунізму. Це принесло кровопролитну війну та відклало проголошення незалежності України на 100 років.

Коли армія більшовиків була уже на підступах до Києва, 9 січня 1918-го року ухвалила IV Універсал про незалежність України. Але час вже було втрачено – країну охопила глибока економічна та політична криза. Центральна Рада не могла вирішити нагальні проблеми населення, у той час як Совєти почали роздавати голодним селянам землю. Тож на тлі більшовицької пропаганди та безпорадності Центральної Ради населення південного сходу, де Совєти вже встигли встановити владу, сприйняло проголошення незалежності України без ентузіазму.

24 серпня 1991 року після розпаду СРСР Україна здобула незалежність. Нині ж нам знову доводиться її відстоювати.

Більше дивіться у відео

Дивіться також Леонід Кравчук розповів про здобутки і невдачі незалежної України

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ