У Путіна закінчуються гроші на війну

Стокгольмський міжнародний інститут дослідження проблем миру підрахував, що минулого року Росія вперше за 19 років скоротила військові витрати – аж на 20%. Тепер вона не третя, а четверта держава у світі за розміром оборонних бюджетів. Але чи означає таке різке скорочення витрат на російську армію, що в Путіна закінчуються гроші на війну?

кулі фото

Росія різко скоротила витрати на армію. У 2017 році військовий бюджет країни-агресора зменшився на 20% порівняно із 2016 роком. В абсолютних цифрах витрати на російський ВПК за минулий рік склали 66,3 мільярда доларів. Це майже на 14 мільярдів менше, ніж у 2016 році. Такі дані днями оприлюднив авторитетний Міжнародний інститут досліджень проблем миру SIPRI у Стокгольмі.

«Узагалі в Росії економічні проблеми з 2014 року. Сектор оборони був трохи захищений, утім, у 2017 році економіка скоротилася, тому військові витрати також постраждали, тож їх довелося скоротити в основному через те, що у Росіі немає грошей», – розповів аналітик SIPRI Симон Веземан.

А як же виглядає п’ятірка лідерів світу за розміром військового бюджету 2017 року? За оцінками SIPRI, першими залишаються Сполучені Штати Америки – минулоріч вони витратили 610 мільярдів доларів на оборонку. Другий – Китай – 228 мільярдів доларів. Трійку замикає Саудівська Аравія, яка витіснила звідси Росію, – майже 70 мільярдів доларів. РФ – четверта, але в спину їх дихає Індія, яка витратила всього на 2, 4 мільярди доларів менше за Росію.

За підрахунками SIPRI, світові витрати на оборону у 2017 році зросли на 1,1%. Сукупний бюджет країн-членів НАТО у 2017 році склав 900 мільярдів доларів – це більше, ніж половина світових витрат. Але якщо у світі зберігається тренд на збільшення військових бюджетів, то країна-агресор навпаки продемонструвала різке скорочення. Для Росії це вперше за майже два десятиліття. А в нинішньому, 2018 році, якщо вірити Міністру оборони РФ Шойгу, офіційна Москва витратить на Збройні сили 46 мільярдів доларів, що аж 20 мільядів менше, ніж у 2017 році. Але як це вплине на російські військові операції по всьому світу?

«Цілком можливо, що деякі скорочення витрат вплинуть на операційну діяльність російськоі армії – військові навчання та фактичні операції. Але в якій мірі – ми не знаємо. Цілком можливо, що деякі з них, особливо навчання, будуть трохи скорочені і це, безумовно, безпосередньо вплине на можливості Росії», – розповів аналітик SIPRI Симон Веземан.

Якщо Путін платить таку високу ціну за агресивні авантюри по всьому світу, то, очевидно, економічні санкції – це справді потужна зброя. Хоча знадобилося аж 4 роки, щоб їхній ефект негативно відобразився на фінансуванні військово-промислового комплексу Росії. В умовах економічного спаду окупація чи війна для Путіна рано чи пізно стане непідйомним тягарем.

Водночас варто розуміти, що дослідження Стокгольмського інституту SIPRI базуються тільки на офіційних даних країн про витрати на оборонку. А майже 20% всього бюджету Росії – засекречені. Скільки Кремль витрачає на кіберагресію, пропаганду, фінансування приватних військових компаній та інші приховані складові мілітаристської машини Путіна – невідомо.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: У відповідь на санкції Заходу Росія вдарить по росіянах

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ