Українка Оксана вже майже чверть століття живе в Данії, однак за ці роки вона не забула своїх коренів. Жінка розповіла нам все про країну, в якій давно вже стала своєю. На що в данців забирають половину зарплатні? Чому навіть невіруючі платять податок на церкву? І чому данці не хочуть купувати дорогі машини?
Маленька європейська Данія. Рівень життя тут достойний, а зарплати вважаються одними з найвищих. Оксана це підтверджує, але також зізнається, що далеко не весь дохід йде у гаманець данцям. Середня зарплата данців – приблизно 3,5 тисячі євро, але майже 50% зарплати йде на податки.
Звісно, податки немаленькі, але людям вони повертаються. У країні безкоштовна медицина, освіта і церква, бо на неї данці теж податок платять.
«Податок від половини до одного проценту від твоєї річної зарплати. Це все-таки 300-400 євро на рік. Досить велика сума для деяких людей. Чому ж люди платять цей податок? Тому що завдяки цьому одружитися, похрестити дитину і навіть влаштувати похорони – це все абсолютно безплатно», – розповідає Оксана.
Податок стягується для утримування церкви: зарплати священнослужителям, будівництво нових храмів і реставрацію старих. Але головний парадокс у тому, що данці переважно не надто релігійні, але прагматичні. Хоч у церкву ходять рідко, податок все одно платять. Бо інакше доведеться вийти з членства церкви, а це не надто розсудливо. Адже тебе ніхто не хоронитиме, тоді за це доведеться заплатити дуже велику суму.
Є в Данії і більш звичні податки, але відсоток оподаткування – незвичний і дуже високий. Насамперед це стосується автівок. Оксана каже, що податок на придбання машини вищий за її вартість – 150%. Таким податком обкладаються дуже дорогі або великі машини, тому данці віддають перевагу простішим автівкам, бо на них податок трохи менший – 105%.
Цей податок на машину стягується одразу при купівлі, але є ще й інші податки на залізного коня, які водії виплачують регулярно. Це податок на бензин, а ще – на вагу машини.
«Два рази в рік, коли ти купив машину, ти платиш податок на вагу машини, це теж податок для захисту природи. І він залежить від того, наскільки дорога і важка машина, і наскільки вона забруднює навколишню природу», – каже Оксана.
Можна користуватися і громадським транспортом. Оксана дуже його хвалить, говорить, що все ходить за часом, метрополітен повністю автоматизований, у потягах навіть немає машиністів, а система оплати дуже зручна. Спеціальну магнітну карточку прикладаєш до автомата на пропускному пункті перед поїздкою і після, система сама вираховує, скільки потрібно зняти грошей, бо ціна залежить від довжини маршруту. Зазвичай поїздка в метрополітені обходиться від двох євро. Головне зайцем не їздити, бо значно дорожче обійдеться – більше ніж 100 євро.
Більше дивіться у відео
Дивіться також: Данці віддають дітей в садочки вже з одного року
Скільки коштує зняти житло у Чикаго
У Австрії на день святого Миколая дітям дарують вугілля
Українські емігранти розповіли про життя в Німеччині [ВІДЕО]
У США не святкують Новий Рік? [ВІДЕО]
У Відні ціна на бензин залежить від дня тижня [ВІДЕО]
Чому не всі мають право купити житло у Новій Зеландії?
Як у Новій Зеландії перевиховують злісних порушників ПДР?
У Люксембурзі хворим школярам не дозволяють пропускати школу