Після виборів до Конгресу Дональд Трамп відразу звільнив генерального прокурора США Джефа Сешнза. На думку Трампа, Сешнз – зрадник, бо самоусунувся від розслідування Мюллера про втручання Кремля у президентські вибори 2016 року та можливої змови трампівської команди з росіянами. То чиїми руками Трамп хоче припинити токсичне для нього слідство?
Президент США Дональд Трамп змусив звільнитися генерального прокурора Джефа Сешнза. Що тепер буде зі спецпрокурором Робертом Мюллером, який розслідує втручання Росії у президентські вибори 2016 року та ймовірну змову Трампа з Кремлем?
«Змови немає», за словами Трампа, а дії Мюллера – це полювання на відьом, яке розв’язали проти нього, чесного та успішного президента, підлі демократи. Стилістика заяв президента США щодо «Рашагейту» стабільна майже півтора роки, впродовж яких спецпрокурор Роберт Мюллер проводить розслідування кремлівського впливу на вибори Президента 2016 року, на яких і переміг Дональд Трамп.
Під час кампанії Трамп неодноразово демонстрував свою симпатію до Путіна і обіцяв з ним «порозумітися», але саме розслідування Мюллера стало однією з найбільших перепон для розквіту цієї дивної любові. Маховик закрутився, і Трампу в статусі глави держави доводилося час від часу змінювати тон, називаючи себе найжорсткішим щодо Росії світовим лідером. Утім, довга літня зустріч з Путіним віч-на-віч у Гельсінкі засвідчила – симпатія Трампа до російського диктатора нікуди не поділася. Тож, так чи інакше, для Трампа було конче необхідно усунути перепону у вигляді розслідування Мюллера. Спершу Трамп думав, що «свій» міністр юстиції та генпрокурор Джеф Сешнз допоможе із цим впоратися. Та з’ясувалося, що Сешнз має конфлікт інтересів – під час кампанії він сам зустрічався з російським послом Кисляком. Після громадського тиску Сешнз самоусунувся від процесуального нагляду за розслідуванням Мюллера, поповнивши список ворогів президента.
Метью Вітакер призначений Трампом виконувати обов’язки генерального прокурора. Він працював головою апарату Міністерства юстиції США. Схоже, саме йому глава Білого дому доручить розібратися із Мюллером.
Під ударом Вітакера опиняється, в першу чергу, заступник генпрокурора Род Розенстайн, який після самоусунення Сешнза минулого року став куратором розслідування Мюллера. Власне, він і виступив з ініціативою призначення спецпрокурора. Тепер же Розенстайн буде змушений виконувати накази Вітакера, який неодноразово висловлювався за припинення «Рашагейту цін». На кадрові перестановки в Міністерстві юстиції США демократи відреагували вкрай жорстко.
Оскільки демократи отримали більшість у нижній палаті Конгресу – тепер у них розв’язані руки щодо проведення парламентського розслідування, в тому числі за матеріалами Роберта Мюллера. Тож звільнення Сеншнза експерти називають грою на випередження з боку Трампа, аби врятувати і себе, але, в першу чергу, сина – Дона Трампа молодшого. За нього зараз дуже щільно звязвся спецпрокурор.
Звільнити генпрокурора Сеншнза раніше Трамп не міг, так як це могло обвалити підтримку республіканців перед виборами в Конгрес. Тепер же стартує новий раунд боротьби проти Мюллера і демократів заради переобрання на другий термін Трампа, його зближення з Росією та всіма наслідками, що випливають із цього сценарію.
«Думаю, що найближчі два роки – залишок першого терміну Трампа – ми не побачимо ні серйозного ослаблення санкцій, ні тим більше визнання Криму російським, але якщо ми припустимо, що Трамп виграє другий термін і посилиться його хватка в республіканській партії, то цілком можливо, що ми почуємо від Білого дому необхідність визнати Крим російським», – каже політолог Пітер Залмаєв.
Загалом же історія зі звільненням Сешнза може перерости у конституційну кризу, коли Трамп не буде виконувати волю Конгресу й після Сешнза зіб’є і Мюллера, кажуть експерти. Майбутній спікер Палати представників Ненсі Пелосі відразу після виборів заявила, мовляв, питання про імпічмент наразі і близько не стоїть. Утім, якщо Мюллер збере дуже серйозну і переконливу доказову базу про змову з Кремлем, і це накладеться на ймовірну конституційну кризу, то в такому разі процедура імпічменту для Дональда Трампа, схоже, стане неминучою.
Дивіться також: Чи зможуть демократи відправити Трампа у відставку?