Сміттєзвалища в Україні розростаються, отруюючи навколишнє середовище та завдаючи шкоди здоров’ю громадян.
Щороку українці викидають 15 млн тонн сміття. Непотріб звозиться до сміттєзвалищ та полігонів, де він розкладається і потрапляє в грунт, воду та повітря. Пластик, побутова техніка та хімічні речовини під впливом сонця і дощу виділяють отруйний фільтрат.
Сміттєзвалища – бомба сповільненої дії. В спекотну погоду ризик пожеж на таких об’єктах суттєво зростає. Під час горіння сміття у повітря виділяються отруйні речовини – оксид нітрогену та сірка, які містяться, наприклад, у вихлопах авто, а також – особливо небезпечні – бензопірен та діоксини, що викликають рак! Загасити такий вогонь – вкрай важко. Пожежу в Грибовичах під Львовом у травні 2016-го ліквідовували три дні.
Екологи застерігають – якість питної води в Україні за останні двадцять років значно погіршилася. Причина – розростання стихійних помийок. Площа самих тільки законних сміттєзвалищ складає 10 тисяч гектарів. Загалом же 7% території України завалена відходами. Це терикони, могильники, законні та незаконні звалища побутового та промислового сміття.
Утім вихід з екологічної катастрофи – є. Наприклад, Швеція рік тому вийшла на 100% переробку відходів і навіть закуповує сміття в сусідніх країнах для отримання з нього енергії! На Заході побутові відходи проходять повний цикл роздільного сортування та переробки, усе інше – захоронюють. А за допомогою біогазу, який виділяється зі сміття, європейці опалюють та освітлюють оселі, виробляють паливо для транспорту.
В Україні сортування сміття “по-європейськи” вже запроваджено у півтисячі населених пунктів, утім цього замало. В державі перероблюють лише 4% від усього об’єму непотребу.