Скільки коштує оренда і купівля квартир у Польщі, а скільки – в Україні

Усього за один 2016 рік іноземці придбали понад 4 500 квартир у сусідній Польщі. Переважна кількість покупців – наші співвітчизники. Тож ми вирішили розібратися, як і за скільки можна придбати житло у країні-сусідці? Як взяти квартиру в оренду, та чому невчасна сплата за комунальні послуги може бути небезпечно дорогою?

Багато українців їдуть до Польщі у пошуках кращої долі, намагаються укоренитися і придбати там житло. Значна частина купує квартири для власного використання, стверджують експерти з нерухомості. Інші ж – інвестують з метою заробітку: придбане житло здають в оренду.

Варто зазначити, що ціни на житло у Варшаві європейські: середня ціна квадратного метру в новобудові – 7 500 злотих, це майже 55 тисяч гривень. У Києві ж більше ніж у 2 рази дешевше – 23 270 гривень за квадрат. Квартири у Польщі можна придбати як за 100% оплату, так і за програмою іпотечного кредитування. У разі сплати повної вартості, як і в Україні, польські забудовники пропонують привабливі знижки – до 5%.

Раніше ми писали: Скільки коштує зібрати дитину до школи у Польщі, а скільки – в Україні

Наша система іпотечного кредитування значно поступається польській. Середня ставка в українських банках – 20-22%, видають позику на термін до 20 років, в окремих випадках – до 30. Тобто виходить, що наприкінці терміну ми маємо повернути банку вартість квартири і ще додатково понад 3,5 вартості квартири. Невигідно!

У Польщі ж кредитують придбання житла на ті ж самі 30 років, тільки відсотки значно менші – від 4% до 7% в залежності від вартості квартири, суми першого внеску, середньої зарплати позичальника, тощо. Якщо порахувати, то наприкінці терміну іпотеки поляки мусять повернути банку вартість квартири і ще стільки ж. Тобто переплата в рази менша!

Щоб українцю отримати іпотеку в Польщі, треба всього рік пропрацювати офіційно по «умові о праце». А от студенти та тимчасові трудові мігранти надають перевагу орендному житлу над власним.

У цілому процес пошуку та оренди житла простий і подібний до українського. Обов’язково складається договір, а орендатор отримує офіційну тимчасову реєстрацію – замєльдовання. Як і в Україні, польські власники житла просять наперед оплату за перший місяць і місячну вартість в якості застави. Ціни стартують від 1500 злотих в місяць і вище, це приблизно 11 тисяч гривень. Так, дорого, проте мінімальна зарплата у Польщі трохи вища – близько 2 тисяч злотих або 15 000 гривень. У Києві ж за однокімнатну квартиру доведеться заплатити від 4 500 гривень при мінімальній зарплаті три двісті.

А от комунальні послуги у Польщі коштують дуже дорого, тому кожен заощаджує, як може. Наприклад, кубометр холодної води – 10 злотих, це майже 75 гривень. Гаряча вода дорожча – 26 злотих або ж 195 гривень за метр кубічний. Одна гігакалорія для опалення приміщення – 31 злотий, це 230 українських гривень. Газ коштує трохи більше ніж 1 злотий – це майже 9 гривень. А от за кіловат електроенергії просять 60 польських грошей – це приблизно 4,5 гривні. До того ж, платити вигідніше один раз за півроку – у разі щомісячної оплати за світло доведеться заплатити на 20 злотих більше за оформлення квитанції, а це зайвих 150 гривень.

У Києві ж по-іншому. Заощадити можна, якщо сплачувати за все вчасно до 20 числа кожного місяця. У такому разі діє спеціальна пропозиція – знижка 10%. Це ініціатива КМДА, яка має на меті зменшити кількість боржників. Зменшити кількість боржників намагаються і в сусідній Польщі. Проте там, на відміну від України, діє система штрафних санкцій – за несвоєчасну оплату налічується пеня.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: Чим відрізняється медицина у Польщі від української

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ