Радянська атомна субмарина поставила світ на межу ядерної катастрофи

Увесь світ дізнався страшну таємницю радянського атомного підводного човна «К-19» лише після виходу у 2000-х голлівудського блокбастера «Хіросіма, яка залишає вдів». У СРСР уся інформація про субмарину, яка кілька разів ставила світ на межу ядерної катастрофи, була засекреченою. Чому радянські керманичі відмовлялися знімати з бойового чергування корабель, який постійно зазнавав аварій та вбивав екіпаж?

субмарина К-19

12 квітня 1961 року. Радянський Союз тріумфально святкує політ Юрія Гагаріна у космос. Охоплені ейфорією жителі країни Рад навіть не підозрювали, що цього ж дня СРСР стояв на межі атомної катастрофи та повномасштабної Третьої світової війни. Виною всьому – гордість радянських конструкторів – підводний атомний човен «К-19», який моряки прозвали «радянською Хіросімою».

Усередині 1950-х протистояння між США та СРСР набирало обертів. Обидві країни вже успішно випробували нову смертоносну зброю – атомну бомбу. Та на цьому ніхто зупинятися не збирався. У 1958 році Микита Хрущов видав наказ: почати будівництво підводного чудо-човна з трьома ядерними ракетами на борту. Заряд кожної у 5 разів був потужніший за бомбу, скинуту американцями у 1945 році на Хіросіму! Зафіксувати таку субмарину ворожі супутники не могли. А ядерні удари вона могла завдавати, знаходячись за дві тисячі кілометрів від цілі. Водночас радянська розвідка доповіла, що паралельно і в США кипить робота над створенням підводного ракетоносця «Джордж Вашингтон». Тому наказ Хрущова виконували поспіхом, аби випередити американців. Наслідки гонитви за швидкістю далися взнаки.

Під час фарбування трюмів спалахнула пожежа і дві людини загинули. Коли човен спускали на воду, пляшка шампанського, яку традиційно розбивають об борт корабля, залишилася цілою, що у моряків вважається поганою прикметою. Навесні 1961 року флагман радянського підводного флоту заступив на бойове чергування в Арктиці. Одного дня раптово у відсіку корабля, де знаходився правий реактор, виникла пожежа. Аварія могла призвести до ядерного зараження світового океану. Крім того, вибух на «К-19» неподалік воєнної бази НАТО міг спровокувати Третю світову війну.

Та команда субмарини зробила неможливе. Частина екіпажу пожертвувала власним життям, увійшовши до зараженого радіацією відсіку, аби зупинити реактор. Аби не дати американцям стратегічної переваги, субмарину, яка ледь не привела людство до атомної катастрофи, відправили на ремонт. Невдовзі перший радянський атомний підводний човен знову вийшов на бойове чергування. Та невдачі продовжували його переслідувати. У листопаді 1969 року, виконуючи маневр, «К-19» зіткнувся з американським підводним човном «Ґато». Від ядерної війни світ тоді врятувала миттєва реакція командирів обох субмарин, які зупинили підготовку підлеглих до запуску торпед та ракет із ядерним зарядом.

У 1972 році під час бойового патрулювання у північній Атлантиці у відсіку реактора виникла пожежа. 28 моряків згоріли заживо або отруїлися чадним газом. Інші члени екіпажу перетворилися на заручників відсіку. Реактор заглушили, але перехідний люк не відкривали, аби не допустити поширення вогню в інші частини корабля та запобігти витоку радіації. 23 дні моряки просиділи замкнуті у відсіку камери без тепла, світла, їжі та води. Тоді саме вирував 9-бальний шторм на морі. І рятувальна експедиція з великим запізненням дісталася субмарини. У СРСР і цього разу приховали усі дані про аварію та героїчний подвиг моряків. Натомість віце-адмірал Анатолій Сорокін, який командував флотилією, куди входила субмарина «К-19», за свою мовчанку отримав «Золоту Зірку» Героя СРСР. Він одразу наказав знести саморобний пам’ятник підводникам, які загинули під час аварії човна. Аварії й надалі переслідували субмарину, але її завжди повертали на бойове чергування. Лише після масштабної катастрофи іншого підводного човна – ракетного крейсера «Курськ» у 2000 році, «К-19» вивели зі складу флоту Росії та утилізували.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: У районі найбільшого ядерного полігона СРСР люди вмирають від аномальних хвороб

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ