Лукашенко відчуває – з Кремля недобре віє. Путін бажає, аби Білорусь увійшла у склад Росії. Такий сценарій означатиме формальну легітимізацію Путіна на п’ятий термін, і, відповідно, позбавлення влади Лукашенка. Наразі Росія тисне на Білорусь економічно. Президент Лукашенко противиться – каже, суверенітет і незалежність держави – то святе. Але чи здатен він захистити свою країну від аншлюсу Росією? І що робити Україні, якщо Путін таки захопить Білорусь?
Росія позбавила Білорусь доходу від експортного мита на нафту після так званого податкового маневру. Кремль тисне економічно і вимагає «більшої інтеграції» Білорусі в рамках договору про Союзну Державу. Цей документ укладений ще в 1999 році. Тоді білоруський лідер хотів засісти в Кремлі замість немічного Єльцина, але з’явився Путін. Плани Лукашенка пішли під три чорти.
«Офіційна позиція Лукашенка і Білорусі змінилась десь у 2001 році. У Білорусі це назвали «лозунги в обмін на гроші» або «гроші і нафта в обмін на поцілунки». Це означає, що Білорусь на міжнародних площадках часто-густо говорила, які вони союзники з Росією. Але сам договір і пізніше підписаний план його реалізації – успішно «сушилися», – розповів аналітик українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич.
По суті, жоден із 18 пунктів плану реалізації договору Союзної держави не виконаний, каже аналітик Ігар Тишкевич. Єдиної фінансової, митної, соціальної політики немає, насадити російський рубль як єдину валюту у Росії та в Білорусі так і не вдалось. Тобто Лукашенко цілував – Путін давав гроші і нафту. Нині поцілунків значно поменшало. А Кремль використовує договір як перший крок до аншлюсу Білорусі, каже аналітик. Приєднання Білорусі до Росії Путін може використати для формальної легітимізації свого 5 президентського терміну. Кремлівський блазень Жириновський днями навіть озвучив ультиматум Білорусі: хочете, мовляв, дешевий газ, то повинні увійти до складу Росії. Що у Жириновського на язику – то у Путіна в голові. Лукашенко це розуміє і відбивається: «Чому раптом? Які цілі? І що Росія – зауважте – в даному випадку хотіла б від нас? Для нас святе – запам’ятайте – це суверенітет, я вже про це говорив».
Також дивіться Білорусь зникне через 5 років?
«Захист незалежності Білорусі» – це коли інтереси держави збіглися з інтересами Лукашенка, який хоче зберегти владу. Власне, білоруський диктатор планомірно зменшував вплив Росії ще задовго до анексії Криму, кажуть експерти, інформаційний простір ретельно моніториться, проросійським силам у Білорусі горить червоне світло, а в енергосекторі Лукашенко робить ставку на зниження споживання газу і збільшення використання електрики.
«Якщо побутові споживачі переходять на електрику, якщо є потужності атомної генерації, відповідно, газова генерація зменшується. Газ Білорусі – з РФ. Це означає, що газова голка російська не те що виймається з тіла Білорусі, але вона суттєво тоншає. Відповідно до цього в РФ дуже небагато часу, щоб тиснути», – вважає Ігар Тишкевич.
З 2013 року Білорусь значно скоротила боргові зобов’язання перед Росією. І головне – вибудувала стратегічне партнерство з Китаєм. Власне, врятуватись від Путіна Лукашенку може допомогти Сі Цзіньпін:
«Білорусь достатньо успішно рефінансувала зовнішній борг за рахунок китайських і європейських коштів. І надалі тут дуже цікаво – щоб відійти від РФ, вона спробує домовитись із Китаєм про випуск суверенних облігацій в юанях, так звані панда-бонди. Дуже показово, що Китай зацікавлений у підтримці білоруського режиму: суверенний рейтинг, який Білорусі надають китайські кредитні агенції – це AA+. Це дуже високий рейтинг. Це рівень держав ЄС. Відповідно – це довгі гроші і вони дешеві», – говорить Тишкевич.
Напруга між Кремлем і Мінськом – чудовий шанс і для Києва, аби відтягнути Білорусь на свій бік, зазначають експерти. Перші кроки вже є – компанію «Бєлорусьнєфть» допустили до участі в конкурсі на відновлення старих газових родовищ України. Тобто Білорусь отримує можливість постачати газ не з Росії, і це теж знизить залежність Мінська від Москви. Перспективним є і спільний україно-білоруський проект з відновлення судноплавства по Дніпру. Тож позиція Лукашенка у протистоянні з Росією не виглядає слабкою. Схоже, Путін може втратити Білорусь.
Також дивіться Кремль уже сприймає Білорусь як свою територію