Павло Дуров: як молодий підприємець встояв під тиском російської влади

Павло Дуров створив дві найбільш успішні технологічні компанії в сучасній історії Росії. Але російська влада не тільки не пишається Дуровим, а навпаки – оголошує його своїм ворогом. Яку мету переслідує Дуров у своїй діяльності, та які його справжні погляди?

Павел Дуров фото

Для молодих росіян Дуров – головний герой покоління. Він – засновник соціальної мережі Вконтакте та месенджера Telegram, на яких це покоління виросло. Одним повідомленням Дуров може зібрати численні мітинги по всій Росії, його образ ідеалізують, називають невловимим месником, зображують на іконах.

Його бунтарський характер проявлявся з дитинства. Він зламував шкільні комп’ютери, розміщуючи на них фото вчителя інформатики з написом «він має померти». Утім, така поведінка не заважала йому добре вчитися. Відмінник Дуров отримував президентські та урядові стипендії, різноманітні гранти від російських олігархів та у 22 роки, одразу після закінчення університету, за підказкою шкільного друга, разом із братом створив російський аналог соціальної мережі Facebook – Вконтакте.

Мережа Вконтакте розвивалася дуже динамічно, перетворившись на головний Інтернет-хіт в пострадянських країнах. Дуров багатів, став мільйонером, вів епатажне життя. Він винайняв шикарний офіс, запрошував зірок першої величини на корпоративи, розкидав гроші просто на вулиці. Чим більшою ставала мережа, тим прискіпливіше нею цікавилася російська влада та спецслужби. Ну, звісно ж, бази даних на більш ніж 100 мільйонів осіб не було ні в кого, крім Дурова. Кремль це не влаштовувало. Перший дзвіночок стався у 2011 році – під час опозиційних протестів на чергових виборах Володимира Путіна влада вимагала від Дурова заблокувати всі сторінки опозиціонерів, зокрема Олексія Навального. Дуров відмовився це робити, розмістивши у відповідь фото собаки з язиком. Реакція Кремля була класичною – до офісу Вконтакте та приватного житла Дурова прийшло ФСБ.

Адміністративний тиск на підприємця посилювався. Урешті-решт, його змусили продати свою долю у Вконтакте наближеному до Путіна олігарху Алішеру Усманову. Кремль захопив найбільшу у Східній Європі соціальну мережу, а Дуров втік із Росії. Але ця історія багато чому його навчила. Він зажадав створити Інтернет-додаток, який не змогла би взяти під контроль жодна влада. Так з’явився месенджер Telegram. Він відрізняється тим, що повідомлення в ньому не можна зламати та прочитати. Месенджер використовує унікальну систему шифрування.

Нове дітище Дурова розвивається ще активніше, ніж Вконтакте. Це вже світовий бренд. Звичайно, така незалежність месенджера не могла не викликати реакцію різноманітних спецслужб та режимів. Його намагалися блокувати в Китаї та Ірані, ним цікавилося американське ФБР та, звісно, шукала шпаринки Росія. У Кремлі зажадали від Дурова шифрувальні ключі для доступу до листування в Telegram. Він же категорично відмовився співпрацювати зі спецслужбами. На це російська влада заявила, що Telegram несе загрозу національній безпеці держави, адже ним, нібито, користуються терористи. І якщо Дуров ключі не віддає, то Telegram треба заблокувати.

Але блокування Telegram перетворилося на повний провал Кремля. Російська влада лише вчергове виставила себе на посміховисько. При кожній спробі блокування Telegram автоматично переадресовував свою роботу на інший сервер. У результаті заблокували мільйони IP-адрес, перестали працювати різноманітні сторонні сайти та додатки, а до Telegram так і не добралися. Популярність месенджера лише збільшилася, він отримав всесвітній піар, адже Дуров кинув виклик системі. Кількість користувачів вже досягла 200 мільйонів на місяць. У Росії додаток працює без збоїв, а статки його власника перевалили за мільярд доларів.

Але це ще не все. Дуров планує розробити криптовалюту та вбудувати її до Телеграму. За її допомогою користувачі зможуть оплачувати послуги як всередині месенджера, так і за його межами. Тобто підприємець впритул наблизився до створення паралельної платіжної системи, непідконтрольної нікому. Здається, цього разу Кремль точно не вгадав із супротивником.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: Блокада Telegram: Кремль хоче тотальної покори

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ