Онкохворі діти в Україні можуть залишитися без лікування
Центр трансплантації кісткового мозку при лікарні Охматдит припинив своє існування. Що відбувається, та хто тепер лікуватиме українських дітей?
В Україні щороку на рак крові хворіє щонайменше 400 дітей. Фахівці кажуть: більше ніж половину з них можна врятувати за допомогою хіміотерапії, решту дітей – пересадкою кісткового мозку від родинного донора. Донедавна такі трансплантації робили в Україні. Наголошуємо, донедавна!
Наші лікарі вже навчилися боротися з лейкемією. Багаторічна практика, стажування за кордоном, допомога благодійників та міжнародної медичної спільноти – все це вивело єдиний в Україні центр трансплантації кісткового мозку та онкогематології при національній дитячій лікарні Охматдит у Києві на високий щабель, а рівень виживання маленьких пацієнтів центру збільшився з 4 до 70%!
Проте відтепер усе – в минулому. Керівництво Охматдиту разом із МОЗ розпочало реоганізацію роботи центру ТКМ. Через це із закладу звільнилися двоє провідних лікарів, без яких, за словами їхніх колег та представників благодійних організацій, пересадки кісткового мозку дітям в Україні проводити неможливо. Очільниця центру дитячої онкогематології Світлана Донська пішла сама, а завідувача відділення трансплантації кісткового мозку Олега Рижака звільнили. У МОЗ заявили, мовляв, у ході службових перевірок у роботі Рижака виявили порушення.
Рижак і Донська звинувачення МОЗу заперечують. Їх підтримали колеги, тому центр ТКМ залишило ще 12 спеціалістів. Усі вони запевняють: Рижак і Донська – досвідчені лікарі міжнародного рівня, які фактично самотужки запровадили пересадку кісткового мозку в Україні. Без них функціонування центру неможливе.
За словами директора Моніторингової організації «Черіті Тюнер» Катерини Жук, реорганізація центру ТКМ Охматдиту фактично руйнує всю систему дитячої онкогематології в Україні, яку з нуля будували десяток років. Проте у МОЗ запевняють, мовляв, пацієнтів напризволяще не кинуть, обіцяють покращення та навіть спеціалістів з-за кордону:
Благодійники України, які займаються допомогою онкохворим дітям, кажуть, що наші лікарі досвідченіші! Адже займаються цим більше років і проводять більше операцій за рік, ніж фахівці з Литви та Естонії.
За роки незалежності наша держава, на жаль, фактично не фінансувала розвиток вітчизняної трансплантології кісткового мозку. Цей процес в Україні запустили завдяки неприбутковим організаціям. Наприклад, за їхньої підтримки для центру ТКМ при Охматдиті придбали спеціальну лабораторію, без якої пересадка кісткового мозку від родича в Україні залишалася б фантастикою. Лікарі, що звільнилися з центру, запевняють – у жодній лабораторії країни немає подібного обладнання і не роблять такі специфічні аналізи, а значить – немає й аналогічних спеціалістів. Висновок напрошується сам.