Нацгвардію хочуть перетворити на «Беркут»?

Депутати Верховної Ради хочуть розширити функції Національної гвардії. Наприклад, гвардійцям пропонують дозволити застосування сили проти мітингувальників, якщо люди порушать так звану «безпечну відстань», яку нацгвардійці встановлюють на власний розсуд. Громадськість, правозахисники та обмудсмен виступають проти – вони вважають, що проект закон загрожує правам людини та суперечить Конституції України.

Хто б міг подумати, що уже новий постмайданний склад парламенту майже чотири роки потому запропонує реінкарнацію «Беркутівців». Йдеться про законопроект 6556, в якому пропонується значно розширити повноваження Національної гвардії України – військового підрозділу в структурі МВС. Нині Нацгравдія застосовується для захисту стратегічних підприємств, дипломатичних представництв, органів влади, для виконання завдань на Сході України, а також як допоміжний орган з охорони правопорядку поряд з поліцією. Автори законопроекту пропонують наділити нацгвардійців цілим спектром додаткових можливостей. Наприклад, правом застосовувати силу під час мирних зібрань, навіть, якщо людина не порушила закон, а просто наблизилась до бійця на так звану «небезпечну відстань».

«Головний нацгвардієць на місці визначає невидиму межу, яку не можна переступати. По законопроекту – він має її оголосити, перший раз попередити, другий раз – можна бити без попередження. Але на практиці буде або ексцес виконавця. або злочинний наказ – при цій або наступній владі людей будуть просто бити, а потім над ними, побитими, будуть суди, і будуть казати, що вони переступили невидиму межу, яку навіть не оголошували», – вважає правозахисник Михайло Лебедь.

Проект закону вже схвалили у профільному комітеті Верховної ради із законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Комітет рекомендує прийняти його за основу. Серед авторів законопроекту – депутати з БПП, групи Відродження та Народного Фронту. Один з них – радник міністра внутрішніх справ Арсена Авакова – Антон Геращенко. У коментарі «Радіо Свобода» він підкреслив, мовляв, розширення повноважень необхідне для захисту нацгвардійців. Як приклад, Геращенко згадав трагічні події під парламентом дворічної давнини – коли від кинутої з натовпу гранати загинули четверо бійців Нацгвардії.

Правозахисники вважають – у тих трагічних подіях під Верховною радою винен не лише той, хто кинув гранату, а й правоохоронці, які мали попередити теракт. Натомість автори законопроекту 6556 апелюють до досвіду європейських країн. Мовляв, у Європі діють схожі формування, наділені розширеними повноваженнями.

«Коли кажуть,що в Європі є різні жандармерії, карабінери, Національні гвардії – це фактично сили правопорядку поліцейські з мілітарним характером, то при цьому забувають що в українській Конституції, на відміну від інших конституцій, є частина 4 статті 17, де написано, що ЗСУ та інші військові формування ніким не можуть бути використані для обмеження прав і свобод», – каже правозахисник Михайло Камєнєв.

Пропонуючи такий законопроект, влада б мала принаймні залучити широку громадськість до дискусії, кажуть експерти. Хоча б тому, що українці зазнали непоправного трагічного досвіду саме через перевищення повноважень силовиками. Тим часом, громадські активісти та правозахисні організації вже анонсували акції протесту по всій країні.

Більше дивіться у відео   

Також дивіься: Світова торгівельна війна може вбити українську економіку

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ