9 країн-членів Європейського Союзу вирішили утворити спільні військові сили для оперативного реагування на кризові ситуації поблизу кордонів ЄС. Навіщо Європі такі сили, якщо більшість країн ЄС і так члени НАТО?
Фахівці Пентагону у рамках військових навчань змоделювали ситуацію війни Росії та НАТО на території ЄС. У результаті з’ясувалося – через проблеми з наземною інфраструктурою та європейською бюрократією країни НАТО програли б Росії, принаймні перші етапи війни. Про це пише американське видання The Washington Post. Поки американські командири заповнювали б папірці для перетину наземних сил США через Німеччину на територію Польщі, Росія вже могла б захопити країни Балтії – йдеться у матеріалі. Найпотужніша армія у світі – американська – просто не встигла б на війну.
Про проблему з оперативністю сил НАТО в Європі шеф Альянсу Єнс Столтенберг говорив і раніше. Власне, для того, щоб усунути потенційні проблеми під час ведення бойових дій, і проводяться навчання. І якщо вузькі дороги у Польщі та Балтії, які не підходять для бронетехніки США, можна розширити, а авіабази у Східній Європі модернізувати, то що робити з політичними розбіжностями між США та ЄС?
Напрямок Європейського Союзу – незрозумілий, у сфері безпеки зокрема. Днями міністри оборони 9 країн-членів ЄС підписали угоду про створення спільних сил військового реагування. Ініціювала цей процес Франція – підписали Бельгія, Велика Британія, Данія, Нідерланди, Естонія, Іспанія, Португалія та Німеччина.
Але навіщо європейцям створювати окремі сили для оперативного реагування, якщо вони вже члени НАТО? Навіщо ще один орган, який вимагатиме додаткового фінансування? Може, краще просто витрачати по 2% ВВП на оборону, як це закріплено у документах Альянсу, і тісніше співпрацювати у рамках НАТО? Чи можливо таке європейське об’єднання створюється для того, щоб не чекати, поки сухопутні сили США подолають бюрократію і доберуться на Схід Європи у разі конфлікту? Деякі експерти висувають іншу версію.
«Експансія Америки на європейський континент, їхнє прагнення диктувати свої економічні та політичні умови змусили ЄС прийняти таке рішення. Це буде пряма конфронтація із США. Конфлікт між НАТО та ЄС досяг свого піку, якщо прийняли рішення створити війська швидкого реагування», – вважає військовий експерт Олег Жданов.
Трансатлантичні взаємовідносини переживають далеко не найкращі часи – і знайти якийсь спільний знаменник лідери Європи та США спробують на саміті НАТО в липні. До нього або після Дональ Трамп збирається зустрітися з Путіним.
Більше дивіться у відео
Дивіться також: Європейські політики говорять про найбільшу кризу з часів існування ЄС
Скандал навколо пам’ятника Жукова: РФ знову втручається у справи України
Що таке дефолт, і як він вплине на життя українців?
Повне перезавантаження: Зеленський розпускає Верховну Раду – коли?
Трампу знову загрожує імпічмент. Цього разу все серйозно?
Чому 100 років тому не вдалося зберегти Україну?
Закон про мову: що потрібно знати кожному українцю?
Навіщо Путін та Кім Чен Ин потрібні один одному?
Чому ізраїльтяни проголосували за партію влади?