Кого лондонський суд змусить платити за борги Приватбанку?

Напередодні у Високому суді Англії в Лондоні пройшов справжній український тиждень. Суд виніс рішення про арешт активів колишніх власників Приватбанку Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова в усьому світі на 2,5 мільярди доларів.

Рік назад у державну власність перейшов найбільший банк в Україні – Приватбанк. Але пристрасті навколо його націоналізації досі не вщухають. Розбірки вже перейшли далеко за межі України – до Лондона. За версією Національного банку України, головна причина націоналізації Приватбанку – його погані активи, більше ніж 90% кредитів корпоративним клієнтам були видані компаніям, які пов’язані з акціонерами банку й не вели ніякої фінансової діяльності. Вимагали націоналізації Приватбанку й західні партнери України на чолі з МВФ. Держава після націоналізації, аби втримати банк, була змушена витратити на нього майже 140 мільярдів гривень. Хоча б частково повернути ці кошти влада збиралася за рахунок вже колишніх акціонерів Приватбанку.

Утім, акціонери на чолі з Ігорем Коломойським спростовують інформацію, що їхні компанії брали кредити в Приватбанку. Вони вважають, що банк в них забрали незаконно. Спочатку Коломойський та його партнери брали на себе зобов’язання реструктуризувати власні борги перед банком, але не виконали його. Натомість вони подали до українських судів більше ніж 400 позовів з різними претензіями щодо націоналізації. Причому, українські суди частіше ставали на сторону Коломойського та його партнерів, зобов’язуючи вже державний Приватбанк до нових виплат на їхню користь. Тож нове керівництво Приватбанку звернулося до Високого суду Англії, який наклав арешт на світові активи Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова.

Вичерпного переліку заарештованих активів немає, є лише загальна сума – 2,5 мільярди доларів. Саме в таку суму Приватбанк оцінив збитки від дій Коломойського і Боголюбова. Коломойський каже, що арешт тимчасовий, на час розгляду справи по суті. До речі, бізнесмен вже програвав в англійському суді та змушений був виплатити 1 мільярд доларів. Причому інтереси Приватбанку представляють ті самі юристи з міжнародної кампанії Hogan Lovells, які й перемогли Коломойського минулого разу.

Але якщо судові тяжби України проти Коломойського в Лондоні – це гра в довгу, то на політичну ситуацію всередині держави ця історія впливає вже зараз. Міністр фінансів Олександр Данилюк, якого називають одним з ініціаторів англійського позову проти колишніх акціонерів Приватбанку, звинуватив Генерального прокурора Юрія Луценко в допомозі Коломойському уникнути відповідальності.

Луценко, в свою чергу, зустріч з Коломойським називає випадковою, а самого Данилюка звинувачує у несплаті податків. Підконтрольні ж Коломойському медіа вже звинуватили Данилюка в допомозі колишньому президенту Віктору Януковичу вивезти награбовані в Україні кошти за кордон.Тобто в Україні розпочалася війна компроматів, яка неминуча тоді, коли йдеться про великі гроші. Якщо Коломойський програє справу в Лондоні і буде змушений виплатити мільярдні компенсації, то це, фактично, означатиме для нього повний крах усіх бізнесів, тож заради порятунку він піде на все.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: Націоналізація ПриватБанку: чи варто переживати клієнтам?

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ