Чи справді селяни проти продажу землі?

Одна з улюблених тем політиків-популістів – це мораторій на ринок землі. Мовляв, це останній нерозбазарений скарб країни. І що люди не хочуть, щоб їхню землю розпродали за безцінь. Насправді, це брехня. І про це все гучніше заявляють самі люди.

грунт фото

Подробиці розповів шеф-редактор «Ранку у Великому Місті» Костянтин Ігнатчук.

Через війну на Донбасі Україна втратила частину важкої промисловості. І провідну роль у наповненні бюджету країни стали відігравати аграрії. Політики наперебій наголошують на важливості села для процвітання держави. Хоча, насправді, саме політики прирікають село на злидні.

Зараз в Україні діє мораторій на продаж землі сільгосппризначення. Подібна заборона діє лише у ще шістьох країнах світу. В компанії з Україною – Венесуела, Куба, Північна Корея, Судан, Конго та Таджикистан. Погодьтесь, не найкращі країни.

Політики-популісти пояснюють необхідність мораторію тим, що якщо відкрити ринок землі, то її скуплять іноземці або олігархи. Але, насправді, де-факто, вона вже знаходиться в руках олігархів. Левову частку орних земель підім’яли під себе крупні агрохолдинги. Вони взяли землю у селян в оренду, проте, за мізерні гроші. Тому відкритий ринок землі їм не вигідний, бо з’явиться конкурентна ціна на землю і аграрні олігархи втратять надприбутки. Вони не шкодують грошей на лобіювання своїх інтересів у парламенті, аби всіляко блокувати зняття мораторію на продаж землі.

А тим часом через заборону українські селяни щороку втрачають 86 мільярдів гривень. Вони не тільки не мають можливості продати свою землю, фермери не можуть взяти під неї кредити, аби придбати техніку, добрива, провести модернізацію своїх господарств.

Та селяни вже не хочуть сидіти і просто чекати, коли мораторій скасують. Нещодавно стало відомо, що до Дрогобицького районного суду двоє українських фермерів подали позов. Один у іншого хотів купити землю. Проте, нотаріус відмовився оформлювати угоду через мораторій на продаж землі.

Тепер фермери судяться з державою, що заборона порушує їхні законні права. На допомогу вони покликали солідну міжнародну аудиторську компанію PricewaterhouseCoopers. Юристи компанії чудово розуміють, що на них чекає складний та затяжний процес. Але вони взялися за справу.

Чому? Бо мораторій, що діє аж з 2002 року, порушує Конституцію та міжнародну Конвенцію з Прав людини. Це ж визнав і Європейський суд з прав людини, розглянувши так званий «позов Зеленчука, Цицюри» проти України. А, враховуючи принцип переваги міжнародного права над національним, норми Конвенції мають пріоритет над Перехідними положеннями Земельного кодексу, якими і запровадили мораторій.

Та справжній злам у ситуації відбудеться не в парламенті і не в судах, а лише тоді, коли люди перестануть вірити брехливим політикам, перестануть чекати, що хтось за них зробить їм солодке життя і почнуть відстоювати власні інтереси.

 Також дивіться: Мораторій на продаж землі в Україні має катастрофічні наслідки

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ