Чи безпечно сьогодні відвідувати Зону відчуження

Сьогодні вся Україна згадує найстрашнішу і найглобальнішу техногенну катастрофу – аварію на Чорнобильській АЕС.

Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 днів, загинув 31 чоловік і більше 200 були госпіталізовані. За неофіційною статистикою, в Україні померло не менше 15 тисяч чоловік, які були вражені в результаті аварії на Чорнобильській АЕС.

Минуло вже 30 років, але наслідки й досі переслідують не тільки тих, хто опинився в епіцентрі трагедії, але й усіх жителів країни. Щорічно на утримання зони відчуження виділяються величезні гроші з бюджету України. Допомагають нам і європейські сусіди – у цьому році Уряд Німеччини виділить 19 млн євро для усунення наслідків аварії.

Але багато експертів говорять, що зона відчуження не страшна, там досі живуть люди, водяться тварини, процвітає туризм – адже багатьом хочеться подивитися на покинуте місто.

Втім, за словами голови Всеукраїнської екологічної ліги Валентини Тимочко, їздити в Чорнобильську зону дуже небезпечно.

“Усі “організовані” екскурсії не є законними, бо в нашому законодавстві це не передбачено. Зона відчуження є територією виключно професійного відвідування. Її за потреби можуть відвідувати тільки люди, які працюють там на об’єктах, журналісти, урядовці, вчені, представники міжнародних організацій. Вони мають відповідні засоби безпеки і рухаються спеціально розробленими більш-менш безпечними маршрутами”, – розповідає Тимочко.

За її словами, на цій території за 30 років відбулися певні зміни. Частина радіоактивних елементів має період напіврозпаду 29-30 років. Але це не означає, що взагалі зникло радіоактивне забруднення, воно лише частково зменшилося.

“На всій території Зони відчуження є елементи, період розпаду яких складає більше 2-3 тисяч років. Тобто ця територія фактично ніколи не зможе бути використана”, – каже експерт.

Вгору

    Повідомити про помилку

    Текст, який буде надіслано нашим редакторам:

    ВГОРУ