УКР
УКР

Лише одним постом у Facebook українській шахістці Анні Музичук вдалося сколихнути увесь світ. Чемпіонка світу з бліцу та швидких шахів відкрито виступила проти діючих жорстких правил в Саудівській Аравії, що принижують честь та гідність жінок. Її бойкот Чемпіонату світу на Близькому Сході викликав чималий резонанс та змусив консервативних арабів поступитися жорсткими принципами.

«Через кілька днів я втрачу обидва своїх чемпіонських титули – один за іншим. Просто тому, що вирішила не поїхати до Саудівської Аравії. Не грати ні за чиїмись правилами, не носити абаю, не виходити із супроводом на вулицю і взагалі не почуватися, мов вторинна істота. Я готова обстоювати свої принципи і пропустити захід, який міг би принести більше грошей, ніж десяток турнірів разом узятих. Це по-справжньому гірке відчуття, але я однаково не змінюватиму своєї думки», – написала у Facebook Анна Музичук.

Чемпіонат світу з шахів, який цьогоріч проходив у Саудівській Аравії, обернувся гучним скандалом. Багато знаменитих шахістів відмовилися їхати на чемпіонат, серед них – чинна чемпіонка світу – українка Анна Музичук. Уродженку Львівщини обурило рішення організаторів проводити світову першість із шахів у країні, де утискають права жінок. Про це Музичук відкрито написала у соцмережі, викликавши чималий резонанс. Скандальний пост став найпопулярнішим українським дописом у Facebook, зібравши понад 140 тисяч схвальних відгуків. За відмову від поїздки у Саудівську Аравію українська спортсменка позбулася двох чемпіонських титулів та втратила чималі призові.

Анна Музичук народилася у 1990 році в Стриї на Львівщині у сім’ї шахових тренерів. За словами матері, у шахи Анна навчилася грати раніше, ніж писати. У віці 3-х років дівчинка вперше побачила шахівницю, а вже у 5 – виграла перший турнір. Ще школяркою Анна отримала першість на жіночому Чемпіонаті України з шахів, у 17 років стала гросмейстером.

Щоправда, перші перемоги талановита українка здобувала не під синьо-жовтим прапором, а під словенським. Через конфлікт із Федерацією шахів України, яка, на думку батьків Анни, неналежним чином підтримувала молоду спортсменку, дівчина подалася за кордон на довгих десять років. У складі збірної Словенії Анна Музичук у 2010 році стала чемпіонкою світу серед молоді, а в 2012 році завоювала «бронзу» європейської першості. Та найбільшим досягненням українки стала звитяга на світовій першості з бліцу у 2014 році в Дубаї.

Проте світове визнання до Музичук прийшло після повернення на Батьківщину. Зі зміною керівництва вітчизняної Федерації шахів Аня вирішила знову представляти Україну. Майже одразу після повернення у складі національної збірної на шаховій Олімпіаді в норвезькому Тромсе Музичук приносить Україні бронзову нагороду. А за два роки стає чемпіонкою світу із швидких шахів та бліцу. Зовсім трохи українці не вистачило, аби стати абсолютною чемпіонкою світу. У фіналі світової першості в Тегерані Музичук прикро поступилася представниці Китаю Тань Чжун'ї. Наразі Анна вважається найкращою шахісткою Європи, а у світовому рейтингу посідає третю сходинку. Разом із рідною сестрою Марією – 15 чемпіонкою світу – входить до шахової еліти й має всі шанси вчергове підкорити шаховий олімп.

Більше дивіться у відео

Дивіться також: Як маловідомий тренер із львівської глибинки змусив тремтіти всю Європу

Чемпіонка світу зі швидких шахів Анна Музичук сколихнула увесь світ постом у Facebook